Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Melancholia

Melancholia

09.06.2014
Czyta się kilka minut
A

Antoni Kępiński swoją książkę o depresji zatytułował „Melancholia”. Uważał, że „termin ten odpowiadałby lepiej używanemu dziś powszechnie pojęciu zespołu depresyjnego”. „Określenie »depresja« – pisał – stosuje się do różnych zjawisk jak np. obniżenie terenu poniżej poziomu morza, obniżenie aktywności ekonomicznej, zaś »melancholia« odnosi się wyłącznie do smutku ludzkiego”. Choć „melancholia” nie wróciła do terminologii, a książka powstała 40 lat temu, to polecam ją każdemu, kto chce lepiej zrozumieć ten straszny „smutek, który nachodzi człowieka bez uchwytnej przyczyny, kiedy jak za przekręceniem kontaktu wszystko gaśnie, świat traci swą barwę, przyszłość zmienia się w ciemną ścianę nie do przebicia, a przeszłość w pasmo ciemnych wydarzeń obciążających poczuciem winy”.
Lektura książki Kępińskiego uczy pokory wobec zjawiska depresji. Jest ono tak złożone, że żaden krótki...

4094

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]