Reklama

Media a państwo

Media a państwo

26.06.2005
Czyta się kilka minut
Media powinny pilnować działania państwa i kontrolować jego decyzje, jednak media stanowią ogniwo pośrednie między państwem a obywatelami i dlatego powinny również pomagać państwu. Przecież - przynajmniej w teorii - w ustroju demokratycznym państwo to my, państwo jest naszym delegatem i naszym sługą. Służących zawsze trzeba pilnować, jednak państwo nie jest tylko służącym, ale i generalnym administratorem i wszystkim nam powinno zależeć, żeby te funkcje wykonywało możliwie najlepiej. Wszystkim, czyli mediom także.
J

Jednak niemal od zarania niepodległości, czyli od 1989 r. media w Polsce zajmowały się niemal wyłącznie krytyką państwa, jego działań i postępowania jego organów. Przyznajmy, że państwo i jego przedstawiciele dostarczali bardzo wiele okazji do takiej krytyki. Zdajmy sobie także sprawę z tego, że przez długie dekady PRL nie można było państwa krytykować, więc zrozumiała jest chęć reakcji i sprawienia czytelnikom lub widzom satysfakcji w tym zakresie. Jednak państwo nie jest obcą instytucją, a władza, choćbyśmy jej nie lubili i choćbyśmy głosowali na inne partie niż te, które aktualnie rządzą, jest władzą naszego państwa. Państwu należy się zatem ze strony mediów nie tylko krytyka, ale także pomoc. Pomoc ta, oczywiście, nie powinna polegać na chwaleniu decyzji władz, ale na pośredniczeniu między państwem a obywatelami. Zadaniem mediów jest nie tylko wysyłanie pełnych oburzenia...

3296

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]