Reklama

Ładowanie...

MB

27.09.2021
Czyta się kilka minut
P

Pierwsza śmierć – niemiecki żołnierz zastrzelony przez powstańców. Na Ordynackiej.

Pierwszy strach – przed Czerwoną Armią.

Pierwsze piękno – ruiny miasta. Piękno destrukcji.

Kobiety, nagość. Starożytne rzeźby w Muzeum Narodowym.

Dziadek, który nie umie być wiejskim sekretarzem partii. Chłopem też nie umie być. Umie umrzeć – w kuchni, w ich mieszkaniu, w ruinach Nowego Światu.

Pierwszy list – do prezydenta Bieruta, żeby wypuścił z więzienia ojca-akowca.

Żyd, ale porządny człowiek, powie ojciec o naczelniku więzienia. To wszystko, co o więzieniu im opowie.

Najlepszy uczeń w technikum budowlanym. Architektura.

W światło trzeba wyjść, w przestrzeń, mówi profesor.

Propyleje – doskonałość schodów, mówi profesor.

Gaudi, fascynacja Bogiem, ludźmi, przyrodą i myślą, Przyrodą i Myślą (zaczyna nadużywać dużych liter).

...

5543

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]