Reklama

Łukaszenka nas nie posłucha

23.02.2010
Czyta się kilka minut
Na Białorusi zbliżają się wybory prezydenckie, Aleksander Łukaszenka daje więc społeczeństwu sygnał: mimo ocieplenia relacji z Zachodem, dla was nic się nie zmieniło. W tej sytuacji Związek Polaków na Białorusi musiał ucierpieć.
W

Wybory lokalne zaplanowano na kwiecień br., prezydenckie zaś na początek 2011 r. Łukaszenka zaczyna przygotowywać się do swojego - już czwartego - "eleganckiego zwycięstwa". "Eleganckiego" oznacza, że musi zagłosować na niego ok. 90 proc. wyborców.

W Polsce dużo się mówiło o przełamaniu międzynarodowej izolacji Białorusi, jej udziale w unijnym programie Partnerstwa Wschodniego; teraz mówi się znów o zatrzaśnięciu drzwi przed Łukaszenką. A tymczasem działania białoruskich władz koncentrują się wokół polityki wewnętrznej, nie zagranicznej. Ruszyła machina represji: choć wcześniej, na fali ocieplenia relacji z Zachodem, zezwolono na sprzedaż opozycyjnej prasy (do kiosków trafiły dwa najpopularniejsze opozycyjne tytuły: "Narodna Wola" i "Nasza Niwa"), teraz nasilają się prześladowania wobec dziennikarzy (niedawno przeszukano redakcję "Narodnej Woli" i ...

6457

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]