Reklama

Ludzkość jako omlet

Ludzkość jako omlet

12.03.2017
Czyta się kilka minut
Nie można usmażyć omletu, nie tłukąc przy tym jajek. Nie znam okrutniejszego przykładu odwołania się do kuchni w polityce.
Fot. Bob Chamberlin / GETTY IMAGES
P

Po raz pierwszy miał tej sentencji użyć do przypudrowania swoich masakr François de Charette, jeden z przywódców powstania w Wandei podczas procesu, kiedy wypominano mu liczbę ofiar podczas buntu przeciwko świeżo powstałej Republice Francuskiej. Trzeba uczciwie przyznać, że Marianna wyrównała potem krwawy bilans, bez skrupułów kosząc pokonanych rojalistów równo z trawą.

Omlet jako figura ludobójstwa powracał potem w XX wieku, przytaczany ustami godnych kontynuatorów pomysłu, przekonanych, że „humanistyczną” utopię można wcielać kosztem ludzkich ofiar. Towarzysz Łazar Kaganowicz, cytowany przez amerykański „Time”, kwitował w ten sposób doniesienia o wywózkach kułaków i Wielkim Głodzie na Ukrainie. Koncept musiał się spodobać amerykańskim dziennikarzom, bo powtórzył go potem legendarny korespondent „New York Timesa” Walter Duranty, który zapewniał swoich czytelników: „Warunki są...

5894

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]