Litwa.lt

W świat Litwy wirtualnej najwygodniejsza droga prowadzi internautę przez wrota obszernego i podzielonego tematycznie katalogu litewskich stron internetowych: "Lithuania on line", . Są to wrota gościnne, gdyż dwujęzyczne - strona ma wersję litewską i angielską.

13.09.2006

Czyta się kilka minut

Wybór tych dwóch języków jest znaczący. Litwini starają się iść śladem Estończyków, którzy jako pierwsi w regionie bałtyckim zrozumieli, że dla małego kraju w okresie transformacji ustrojowej, internet to doskonałe miejsce promocji nowego wizerunku państwa i potencjału jego mieszkańców. Narzędzie wygodne do utrwalenia także historii i tradycji w celu wzmocnienia tożsamości narodowej po okresie sowietyzacji oraz w dobie jednoczenia się i unifikowania Europy. Poprzez rozwój nowych technologii i internet Estończycy popularyzują piękno surowego pejzażu, prezentują bogatą tradycję narodu. Promują też swój sukces gospodarczy, zachęcają do przyjazdu i... inwestowania.

Ambitni i pracowici Litwini podążyli w tym samym kierunku. Dziś Litwa oglądana na ekranie monitora prezentuje się jako kraj dynamicznie się rozwijający, wchodzący śmiało do wspólnoty europejskiej, bez kompleksu sowieckiej przeszłości.

Nie oznacza to, że Litwini wypierają ten czas z pamięci. Okres pozostawania Litwy w składzie ZSRR, określany przez jej mieszkańców mianem sowieckiej okupacji, był dla narodu zbyt kosztownym i bolesnym doświadczeniem, by łatwo je było zapomnieć. Pieczę nad pamięcią o prawdzie tamtych czasów, ofiarach i bohaterskiej walce z sowietyzacją sprawuje Centrum Badań nad Ludobójstwem na Narodzie Litewskim i Ruchem Oporu: . Strona zachęca też do odwiedzenia w Wilnie Muzeum Ofiar Ludobójstwa.

Oficjalnych informacji o polityce państwa, kierunkach jego rozwoju i systemie sprawowania w nim władzy dostarczają strony odnoszące się do instytucji i urzędów państwowych, takie jak (urząd prezydenta), (strona Sejmu RL wraz z wyszukiwarką aktów prawnych), (rząd), (MSZ). Oprócz wersji litewskiej strony te tłumaczone są na angielski i rosyjski. O rosyjskim pamiętają też twórcy stron wspomagających kontakty biznesowe - (katalog litewskich spółek podzielony wedle branży). Pokazuje to wyraźnie, że w relacjach gospodarczych i politycznych Litwa - członek UE i NATO - wciąż stara się utrzymać dobre relacje z partnerami na Wschodzie.

Nie tylko katalog "Lithuania on line" ułatwia internautom poruszanie się w litewskiej cyberprzestrzeni. Pomocne są też wszystkowiedzące wyszukiwarki i . Bogatym źródłem informacji o współczesnej Litwie są również portale informacyjne - , , , - jednak one przemawiają już wyłącznie po litewsku, podobnie jak główne dzienniki w kraju, w tym najpoczytniejszy "Lietuvos rytas": . Wydarzenia polityczne i gospodarcze w krajach bałtyckich opisuje wydawany na Łotwie po angielsku tygodnik "The Baltic Times", mający też swoją wersję elektroniczną . Wydania internetowe mają również periodyki mniejszości polskiej na Litwie, w tym popularny dziennik . W warstwie językowej konserwuje on elementy pięknej polszczyzny kresowej, niestety, bez fonii - tej możemy poszukać, włączając podczas pobytu na Litwie polskojęzyczną rozgłośnię radia Znad Wilii - .

Litwini podkreślają swe starożytne pochodzenie. Są dumni z własnej historii i tradycji przechowanej w kulturze ludowej. Z antologią litewskiej etnokultury można się zapoznać na stronie . Równie ciekawą antologię, tym razem literatury litewskiej, mieści strona . Unikatowość tych wciąż mało znanych poza Litwą utworów podkreśla fakt, że strona powstała pod patronatem UNESCO. Jej twórcy prezentują na niej pełne teksty dzieł literackich począwszy od listów wielkiego księcia litewskiego Giedymina i najstarszych zabytków po prozę i poezję XX wieku, zarówno powstającą w kraju, jak i wybitne dzieła pisarzy emigracyjnych. Polski czytelnik może zapoznać się na niej nawet z fotokopią stroniczki zawierającej trzy pieśni litewski e zapisane w Paryżu przez Adama Mickiewicza - z pamięci, po litewsku.

Szczególną opieką otaczane są zabytki drewnianej architektury sakralnej. Strona pozwala internaucie błądzić po Litwie szlakiem drewnianych krzyży przydrożnych i kapliczek z figurkami Chrystusa Frasobliwego. Ich twórców można poznać bliżej dzięki stronie . Są też strony odwołujące się do przedchrześcijańskiej duchowej spuścizny Bałtów, w tym także starożytnych wierzeń kultywowanych do dziś - . Poprzez internet Litwini zachęcają jednak przede wszystkim, by odbyć podróż do ich kraju w wymiarze rzeczywistym. W przygotowaniach do drogi warto zajrzeć do internetowego zbioru litewskich map i planów: . Można na nich zlokalizować hotel, restaurację czy stację benzynową.

Litewskie strony www zapraszają do poznawania kraju na wiele sposobów. Dogodną dla nas formę spędzenia czasu na Litwie pomoże wybrać strona , zaś po Wilnie oprowadzą nas oraz . Warto też wyruszyć w głąb Litwy i Żmudzi. Gościnę i odpoczynek turysta odnajdzie dzięki bogatej ofercie gospodarstw agroturystycznych: . Można w nich nie tylko przenocować, ale też przez chwilę poczuć rytm życia litewskiej wsi, współuczestniczyć w życiu gospodarstwa - pomóc przy przygotowaniu tradycyjnych posiłków, wraz z gospodarzami wędkować, polować, pójść na grzyby i jagody. Strona informuje też o działających w pobliżu gospodarstw twórcach ludowych, których pracę można podpatrywać.

Żeby nawiązać serdeczniejszy kontakt z mieszkańcami Litwy, warto zajrzeć wreszcie na jedną z polskich stron internetowych poświęconą językowi litewskiemu. Zawiera ona słownik litewsko-polski i polsko-litewski, rozmówki, a nawet zbiór przysłów.

Parę słów po litewsku z ust Polaka otworzy nam na Litwie wiele drzwi.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 38/2006

Artykuł pochodzi z dodatku „Europa Środka - Litwa (38/2006)