Reklama

Literatura jako uczestnictwo

Literatura jako uczestnictwo

17.10.2007
Czyta się kilka minut
Jeżeli istnieje odrębny gatunek "pisarzy noblowskich, to Doris Lessing z pewnością do nich należy. Tegoroczny Nobel dla nikogo, kto choć trochę zna tę twórczość, nie mógł być zaskoczeniem. Jury wyłuskuje takich właśnie pisarzy, spajających literaturę z uczestnictwem w życiu społeczności.
Doris Lessing
J

Jest taki rodzaj pisarstwa, i są takie literackie biografie, w których ogniskują się zmienne przejawy historii, tak osobiste, jak publiczne. Widać wtedy, że literatura nie musi niczego tracić ze swojej autonomii, by towarzyszyć czasom, obrazując ich obłęd i błazeństwo, heroizm i konfuzję. W jednym ze swoich szkiców Seamus Heaney, noblista z 1995 roku, nazwał Miłosza, który Nobla odebrał piętnaście lat wcześniej, "secular Miłosz" - poetą sekularnym, poetą stulecia. W szkicu tym odmalował wizerunek poety, w którego twórczości odnaleźć można analogię do dziejów całego XX wieku, od złowieszczych lat 30., przez doświadczenia drugiej wojny i świadectwo Zagłady, epokę zimnowojenną i rewolucję dzieci-kwiatów, po upadek komunizmu. Przez kolejne dziesięciolecia - pisał Heaney - "historia życia Miłosza i historia jego czasów szły krok w krok".

---ramka 546830|lewo|1---...

12198

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]