Reklama

Ładowanie...

List do osób LGBT

List do osób LGBT

16.05.2022
Czyta się kilka minut
Amerykański jezuita o. James Martin, założyciel portalu outreach.faith, wspierającego osoby czujące się marginalizowane w Kościele, zadał Franciszkowi w liście trzy pytania, które najczęściej słyszy od katolików LGBT i ich rodzin.
FOT. PIXABAY
P

Po trzech dniach otrzymał odręcznie napisaną odpowiedź papieża, z podziękowaniem za to, co robi. Oto ten miniwywiad:

Co Twoim zdaniem najważniejszego osoby LGBT powinny wiedzieć o Bogu?

Bóg jest Ojcem i nie wyrzeka się żadnego ze swoich dzieci. A styl Boga to bliskość, miłosierdzie i czułość. Na tej ścieżce znajdziesz Boga.

Co chciałbyś, aby osoby LGBT wiedziały o ­Kościele?

Chciałbym, żeby przeczytali księgę Dziejów Apostolskich. Tam odnajdą obraz żywego ­Kościoła.

Co powiesz katolikowi LGBT, który doświadczył odrzucenia przez Kościół?

Chciałbym, żeby rozpoznali to nie jako „odrzucenie przez Kościół”, tylko „przez ludzi w Kościele”. Kościół jest matką i zwołuje wszystkie swoje dzieci. Weźmy np. przypowieść o zaproszonych na ucztę: sprawiedliwi, grzesznicy, bogaci i biedni, itd. Kościół „selektywny”, „czystej krwi” nie jest Świętą Matką Kościołem, ale sektą.

Te odpowiedzi powinni wziąć sobie do serca wszyscy katolicy, także biskupi.©℗


O. JAMES MARTIN SJ: Jestem przekonany, że gdyby Jezus chodził teraz po świecie, stałby właśnie z osobami LGBT, bo to one są najbardziej marginalizowane.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]