Reklama

Lewica i antypody

Lewica i antypody

05.06.2005
Czyta się kilka minut
Za rozkład klasy politycznej i głęboką demoralizację różnych środowisk odpowiedzialność decydującą - choć nie wyłączną - ponosi postkomunistyczna lewica. Nie sposób tego zakwestionować i nie należy przyczyn nędzy lewicy upatrywać w konserwatyzmie Jana Pawła II. Lewica społeczna, w przeciwieństwie do lewicy kulturowej, ma sporo powodów, by traktować Papieża przyjaźnie.
-

---ramka 351911|prawo|1---Jan Paweł II przez blisko trzy dekady stał na czele Kościoła rzymskokatolickiego, ale Jego misja i nauczanie były ważne nie tylko dla katolików. Sam nie należę do Kościoła, a z Panem Bogiem nie mam relacji harmonijnych. Nie czuję się ateistą, ale nie jestem też chrześcijaninem - ominęła mnie łaska wiary. Wielu dogmatów nie rozumiem lub wydają mi się sprzeczne z osiągnięciami nauki. Chrześcijaństwa doświadczam jednak jako wielkiej etycznej interpretacji świata i ludzkiej kondycji. Interpretacji niesłychanie ważnej, bo nadającej sens egzystencji bardzo wielu ludzi.

Papież agnostyków

Piszę o swoim “aksjologicznym statusie", bo z pewnością współokreśla on moje - w jakimś sensie stronnicze - postrzeganie Jana Pawła II. W inny - ale też stronniczy - sposób postrzegają Jana Pawła II chrześcijanie i ludzie...

11736

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]