Reklama

Ładowanie...

Lepsza opieka zdrowotna, ale nie wszędzie i nie dla wszystkich

03.10.2022
Czyta się kilka minut
Właśnie weszły w życie przepisy o opiece koordynowanej. Czy rzeczywiście czeka nas rewolucja w przychodniach, jak zapowiada minister zdrowia? „To dobre rozwiązanie, ale w części poradni nie będzie dostępne nigdy” – mówi Jacek Krajewski, lekarz rodzinny.
Dr Jacek Krajewski / BOLESLAW WALEDZIAK/REPORTER
M

Małgorzata Solecka: Co tak naprawdę nowe przepisy oznaczają dla pacjentów?

Jacek Krajewski: Dla zdecydowanej większości pacjentów nic się nie zmieni. Po pierwsze dlatego, że lwia część poradni POZ nie jest w tej chwili gotowa na wprowadzenie nowych rozwiązań i ich nie wprowadzi, bo to jest dobrowolny wybór. Po drugie, opieka koordynowana dotyczy wyłącznie pacjentów chorujących przewlekle – np. na nadciśnienie czy cukrzycę. Pozostałych to rozwiązanie nie dotyczy. Słowem, od 3 października nowy model opieki może być dostępny dla części pacjentów w bardzo nielicznych poradniach. W skali kraju może ich być, jak oceniam, kilka procent.

Rewolucji nie będzie, więc może wyjaśnijmy, o co w ogóle chodzi z opieką koordynowaną? Dlaczego to jest dobry kierunek zmian w systemie, bo tak uważają chyba wszyscy, i eksperci i lekarze?

Chodzi o to, żeby pacjent...

4805

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/ochrona-zdrowia-20795

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]