Lektura dla Unii

Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego wydało książkę niezwykłą i w Polsce potrzebną - zbiór wywiadów przeprowadzonych przez Małgorzatę Nocuń i Andrzeja Brzezieckiego z intelektualistami białoruskimi. Dramatyczny tytuł i okładka nie powinny zniechęcać: lektura wciąga od początku i trzyma w napięciu do końca. Nie tylko dlatego, że wywiady są krótkie, a dobór rozmówców (i tematów) różnorodny - od dziennikarzy przez historyków, pisarzy po analityków. Nocuń i Brzeziecki, zadając pytania, nie zakładają, jaka będzie odpowiedź. W Polsce taka postawa wobec państw b. ZSRR jest wciąż rzadkością. Zwykliśmy uważać się za ekspertów od "spraw wschodnich" niejako z nadania. W przypadku Białorusi w Polsce dominuje zestaw sztamp - tyleż trwałych, co niemających nic wspólnego z rzeczywistością.

30.09.2008

Czyta się kilka minut

Tymczasem "Ograbiony naród" pokazuje obraz bardziej skomplikowany i przez to cenny: Białorusinów, którzy wiedzą, kim nie są (Polakami, Rosjanami), ale kim są - tego już nie są pewni. Białorusinów, którzy mówią po białorusku, którzy chcą mówić, ale nie potrafią, i tych, którzy nie chcą. Łukaszenkę, który jest prymitywny, ale równocześnie racjonalny w dążeniu do utrzymania władzy i przez to - wbrew funkcjonującym w Polsce stereotypom - wzmacnia państwowość i tożsamość białoruską.

"Ograbiony naród" czytać powinni także MSZ-owscy stratedzy: daje im arsenał praktycznych wskazówek, czego jako państwo możemy, a czego nie powinniśmy oczekiwać od Białorusinów. Wystarczy się wczytać w słowa Alesia Ancipienki, prodemokratycznego filozofa: "Po trzech rozbiorach Rzeczypospolitej i porażce powstań, poczynając od kościuszkowskiego, poprzez listopadowe i na styczniowym kończąc, ukrycie się było jedyną racjonalną reakcją ludzi na strach. (...) Zachowując socjalną mimikrę, Białorusinom udało się przeżyć. Zrozumcie: jeśli systematycznie zabija się 30 proc. ludności (...), to w społeczeństwie rodzi się genetyczny strach". Apatia białoruskiego społeczeństwa, budząca w Polsce zaskoczenie, a nawet wzgardę, jest faktem, który musimy brać pod uwagę, budując scenariusze wydarzeń za wschodnią granicą. Musimy też pogodzić się z tym, że odejście Łukaszenki nie rozwiąże problemów Białorusi, a niektóre może pogłębi.

Niebagatelnym wkładem Polski w budowę wspólnej i skutecznej polityki wschodniej Unii Europejskiej byłoby zamówienie przez MSZ (dzięki któremu "Ograbiony naród" się ukazał i za co chwała naszym dyplomatom!) analogicznych zbiorów wywiadów z intelektualistami ukraińskimi, rosyjskimi, mołdawskimi, gruzińskimi, azerskimi i ormiańskimi - i przetłumaczenie takiego cyklu na języki europejskie.

Autor jest analitykiem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Małgorzata Nocuń, Andrzej Brzeziecki "Ograbiony naród. Rozmowy z intelektualistami białoruskimi", Wyd. Kolegium Europy Wschodniej 2008.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 40/2008