Reklama

Ładowanie...

Lektura dla Unii

30.09.2008
Czyta się kilka minut
Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego wydało książkę niezwykłą i w Polsce potrzebną - zbiór wywiadów przeprowadzonych przez Małgorzatę Nocuń i Andrzeja Brzezieckiego z intelektualistami białoruskimi. Dramatyczny tytuł i okładka nie powinny zniechęcać: lektura wciąga od początku i trzyma w napięciu do końca. Nie tylko dlatego, że wywiady są krótkie, a dobór rozmówców (i tematów) różnorodny - od dziennikarzy przez historyków, pisarzy po analityków. Nocuń i Brzeziecki, zadając pytania, nie zakładają, jaka będzie odpowiedź. W Polsce taka postawa wobec państw b. ZSRR jest wciąż rzadkością. Zwykliśmy uważać się za ekspertów od "spraw wschodnich" niejako z nadania. W przypadku Białorusi w Polsce dominuje zestaw sztamp - tyleż trwałych, co niemających nic wspólnego z rzeczywistością.
T

Tymczasem "Ograbiony naród" pokazuje obraz bardziej skomplikowany i przez to cenny: Białorusinów, którzy wiedzą, kim nie są (Polakami, Rosjanami), ale kim są - tego już nie są pewni. Białorusinów, którzy mówią po białorusku, którzy chcą mówić, ale nie potrafią, i tych, którzy nie chcą. Łukaszenkę, który jest prymitywny, ale równocześnie racjonalny w dążeniu do utrzymania władzy i przez to - wbrew funkcjonującym w Polsce stereotypom - wzmacnia państwowość i tożsamość białoruską.

"Ograbiony naród" czytać powinni także MSZ-owscy stratedzy: daje im arsenał praktycznych wskazówek, czego jako państwo możemy, a czego nie powinniśmy oczekiwać od Białorusinów. Wystarczy się wczytać w słowa Alesia Ancipienki, prodemokratycznego filozofa: "Po trzech rozbiorach Rzeczypospolitej i porażce powstań, poczynając od kościuszkowskiego, poprzez listopadowe i na styczniowym...

2200

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]