Reklama

Lekcja z Ameryki

Lekcja z Ameryki

13.09.2011
Czyta się kilka minut
E pluribus unum - ta sentencja z pieczęci USA, którą można odnaleźć także na dolarowym banknocie, odwołuje się do poczucia jedności, wspólnoty.
A

Amerykanie mają skłonność do patetycznych i czasem kiczowatych zachowań, wiemy to nie od dziś. A jednak czasem zazdrościmy im patriotyzmu, podszytego dumą z państwa, jakże innego od naszego patriotyzmu, który charakteryzuje bezkompromisowość i gotowość do ofiar, ale w mniejszym stopniu do współpracy.

To, że Amerykanie potrafią się jednoczyć, widzieliśmy w 10. rocznicę zamachów 11 września. Ramię w ramię stali ze sobą liderzy dwóch zwalczających się sił politycznych. Obecny prezydent, Barack Obama, który urodził się na trzy lata przed zniesieniem segregacji rasowej, i poprzedni, George W. Bush, pochodzący z dobrze sytuowanej rodziny z południa. Owszem, gdzieś na marginesie obchodów jacyś demonstranci oskarżali Busha o sprowokowanie zamachów, owszem, wiadomo, że gdyby amerykańskie służby lepiej wtedy funkcjonowały, może tragedii by nie było... A jednak elity...

1535

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]