Reklama

Lekcja z Ameryki

Lekcja z Ameryki

13.09.2011
Czyta się kilka minut
E pluribus unum - ta sentencja z pieczęci USA, którą można odnaleźć także na dolarowym banknocie, odwołuje się do poczucia jedności, wspólnoty.
A

Amerykanie mają skłonność do patetycznych i czasem kiczowatych zachowań, wiemy to nie od dziś. A jednak czasem zazdrościmy im patriotyzmu, podszytego dumą z państwa, jakże innego od naszego patriotyzmu, który charakteryzuje bezkompromisowość i gotowość do ofiar, ale w mniejszym stopniu do współpracy.

To, że Amerykanie potrafią się jednoczyć, widzieliśmy w 10. rocznicę zamachów 11 września. Ramię w ramię stali ze sobą liderzy dwóch zwalczających się sił politycznych. Obecny prezydent, Barack Obama, który urodził się na trzy lata przed zniesieniem segregacji rasowej, i poprzedni, George W. Bush, pochodzący z dobrze sytuowanej rodziny z południa. Owszem, gdzieś na marginesie obchodów jacyś demonstranci oskarżali Busha o sprowokowanie zamachów, owszem, wiadomo, że gdyby amerykańskie służby lepiej wtedy funkcjonowały, może tragedii by nie było... A jednak elity...

1535

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]