Reklama

Ładowanie...

Lekarzu, jedź do Afryki!

18.02.2008
Czyta się kilka minut
W USA na opiekę zdrowotną przeznacza się rocznie 4 tys. dolarów na osobę. W Kenii - kilkanaście dolarów. Afrykanin jest zdany na ośrodki medyczne utrzymywane przez Zachód. Niestety, brakuje w nich chętnych do pracy.
D

Do światowej opinii publicznej docierają tylko szczątkowe informacje o powolnej agonii Czarnej Afryki, najczęściej przy okazji wojen czy czystek etnicznych - jak ostatnio w Kenii. Dynamikę epidemii AIDS, uważanej za najgroźniejszą, ilustruje przykład Botswany: w 1992 r. było tu 59 tys. zarażonych, w 2000 r. ponad 300 tys. Co roku na kontynencie rodzi się 800 tys. dzieci, które HIV/AIDS zaraziły się w łonie matek. Łączna liczba zainfekowanych to 25-30 mln; rocznie umiera 2-3 mln. Już 10 mln dzieci to sieroty po rodzicach zmarłych na AIDS.

Fakty mniej znane to coraz częstsze występowanie lekoodpornych odmian gruźlicy i malarii. Do rozpowszechniania się tych i innych chorób zakaźnych przyczyniają się niedożywienie i złe warunki sanitarne - a w takich żyje, nie dojadając, 75 proc. Afrykańczyków. Łamigłówka, jak zapewnić opiekę medyczną mieszkańcom regionów...

7942

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]