Reklama

Lęk to brak wiary

Lęk to brak wiary

11.06.2007
Czyta się kilka minut
Fot. KNA-Bild
P

PRZEMYSŁAW WILCZYŃSKI: - Boi się Pan śmierci?

WOJCIECH EICHELBERGER: - Z jej perspektywą zmaga się każdy wrażliwy człowiek. To ogromne wyzwanie, które może zostać spożytkowane na dwa sposoby: neurotyczny - przekształcający się często w lęki, np. hipochondryczne - i twórczy, rozwojowy. W tym drugim przypadku może pojawić się potężny bodziec do poszukiwań duchowych. I w tym sensie nieraz towarzyszy mi niepokój związany ze śmiercią.

- Dlaczego niektórzy z nas boją się bardziej, a inni mniej?

- Lęk bywa często wynikiem zaburzonego poczucia własnej wartości. Najważniejszy jest okres do drugiego, trzeciego roku życia. Wtedy tworzy się matryca emocjonalna naszego poczucia wartości. Kształtuje ją ilość czasu i uwagi poświęcanej nam przez rodziców, czasu nasyconego dobrej jakości uwagą. Tworząca się wówczas samoocena jest...

7360

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]