Reklama

Lartigue, czyli szczęściarz

Lartigue, czyli szczęściarz

24.08.2003
Czyta się kilka minut
Poświęciłem dużo czasu, na to, aby nauczyć się być szczęśliwym. To wyznanie Jacquesa Henri Lartigue’a brzmi jak paradoks, bo szczęście widać w każdej jego fotografii.
J

Jacques Henri Lartigue (1894-1986), jeden z największych fotografików XXw., nie jest postacią znaną poza wąskim kręgiem zainteresowanych. Trwająca właśnie w paryskim Centre Pompidou wielka wystawa jego twórczości to w pełni udana próba oddania sprawiedliwości temu niezwykłemu i w jakimś sensie bardzo osobnemu artyście.

Fotografowanie nie jest dla Lartigue’a zadaniem ani celem, a raczej odruchem. To stan najbardziej naturalny ze wszystkich. Każde inne życiowe zajęcie jest bardziej wydumane niż fotografowanie. Ale jak mogłoby być inaczej, jeśli ktoś zaczął fotografować mając sześć lat. W tym samym czasie prowadził już swój dziennik, w którym oczywiście odnotowany został fakt otrzymania aparatu: “Papa podobny do Dobrego Boga, właśnie mi powiedział: »Dostaniesz prawdziwy aparat do fotografii!« (...) Będę mógł wszystko fotografować. Wszystko, wszystko".

...
5329

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]