Kurs ekologii dla każdego: papieskie uczelnie we współpracy z Oxford University

Po raz pierwszy każdy może zdalnie uczestniczyć w zajęciach na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i zostać animatorem Światowego Ruchu Laudato si’.

18.01.2024

Czyta się kilka minut

Zasadzenie dębu w ogrodach watykańskich z okazji Święta Stworzenia i Synodu Amazońskiego, październik 2019 r. // Fot. Antoine Mekary / Godong / East News
Zasadzenie dębu w ogrodach watykańskich z okazji Święta Stworzenia i Synodu Amazońskiego, październik 2019 r. // Fot. Antoine Mekary / Godong / East News

„Uczelni kościelnych w Rzymie jest za dużo. Musicie dojść do porozumienia i jakiejś formy jedności” – powiedział papież podczas audiencji dla przedstawicieli Studium Biblicum Franciscanum, budząc w słuchaczach, a jeszcze bardziej w tych, którzy później jego słowa czytali, uśmiech rozbawienia. Uniwersytetów papieskich jest w stolicy Włoch osiem. Gdyby doliczyć do nich jeszcze papieskie instytuty specjalistyczne (liturgiczny, biblijny, wschodni itd.), nie mówiąc już o seminariach duchownych, mielibyśmy kilkanaście podmiotów o własnej tradycji (czasem wielowiekowej) i odmiennym „charyzmacie”, zwykle powiązanym z założycielem szkoły. Mówiąc krótko – każda uczelnia ma innego właściciela, najczęściej zakon, więc formalna jedność z pewnością jest niemożliwa. 

Co nie znaczy, że papieskie uniwersytety nie mogą ze sobą współpracować.

Zgoda buduje

Najlepszym przykładem wspólnych działań jest ogłoszony w ostatnich dniach kurs ekologii integralnej, którego organizacji podjęło się dziewięć uczelni rzymskich, cztery zagraniczne (Oxford University, Université de Namur z Belgii, Australian Catholic University i Loyola University z Chicago) wraz z Dykasterią Integralnego Rozwoju Człowieka, Biblioteką Watykańską i Światowym Ruchem Laudato si’.

Kurs jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych (wykłady prowadzone będą online, w języku angielskim), bez względu na wiek i dotychczasowe wykształcenie. Zajęcia, w wymiarze 12 godzin lekcyjnych, rozpoczną się 25 stycznia, a zakończą 20 czerwca 2024 r. Będą się odbywać w każdy trzeci czwartek miesiąca, w godz. 13.30-15.00. Dodatkowo wszyscy zapisani na kurs będą mogli uczestniczyć w konferencji naukowej poświęconej najnowszej adhortacji apostolskiej „Laudate Deum” (2 maja 2024 r.). Na czas trwania zajęć uczestnicy staną się formalnie studentami Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego (z dostępem online do jego biblioteki i materiałów dydaktycznych) i otrzymają stosowny dyplom ukończenia kursu, który będzie jednocześnie certyfikatem animatora Światowego Ruchu Laudato si’. Opłata za kurs wynosi 30 euro.

Rewolucja kulturowa

O. Joshtrom Kureethadam, jeden z pomysłodawców i organizatorów przedsięwzięcia, reprezentujący jednocześnie watykańską dykasterię i Uniwersytet Salezjański, nie wyklucza, że papież Franciszek, zachęcając uczelnie do współpracy, myślał właśnie o kursie ekologii integralnej – zbieżność czasowa jego przemówienia do biblistów z ogłoszeniem programu kursu i otwarciem zapisów nie jest przypadkowa.

– Papież dobrze zna nasz projekt, który uważa za piękny przykład takiej współpracy – mówi „Tygodnikowi”. – Zresztą nawiązanej już przed siedmioma laty, bo zajęcia z edukacji ekologii integralnej udało nam się wprowadzić do programu studiów wielu uczelni papieskich i szkół wyższych na całym świecie niedługo po ogłoszeniu encykliki „Laudato si” (2015 r.). Teraz będą mogli w nich uczestniczyć chętni z całego świata.

Organizatorzy stawiają sobie za cel „budzenie świadomości ekologicznej i zainicjowanie rewolucji kulturowej” opartych na papieskim nauczaniu oraz „edukowanie i zachęcanie jak największej liczby ludzi do osobistych i wspólnotowych inicjatyw w trosce o »nasz wspólny dom«”.

Szczegółowy program kursu można znaleźć na stronie projektu.

Tam też można znaleźć moduł do rejestracji na kurs (do której należy przygotować skan dowodu osobistego oraz krótką autoprezentację).

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”, akredytowany przy Sala Stampa Stolicy Apostolskiej. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium  konsorcjum ICoN, zrzeszającego największe włoskie uniwersytety. Autor i… więcej