Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

27.07.2015
Czyta się kilka minut
19-26 lipca
Z

ZMARŁ E.L. DOCTOROW
Pisarz amerykański, portrecista społecznej historii tego kraju, autor m.in. przetłumaczonych na polski powieści „Ragtime”, „Witajcie w ciężkich czasach” czy „Billy Bathgate”. Miał 84 lata.

SZUFLADA TADEUSZA RÓŻEWICZA
Pamiątkowe drobiazgi, które autor „Niepokoju” gromadził w szufladzie biurka – okulary, odznaki, kalejdoskop i wiele innych – trafiły do zbiorów wrocławskiego Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”. Będą eksponowane w Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej w ramach wystawy o historii Wrocławia z lat 1945–2016.

JAK OPOWIADAĆ HISTORIĘ
„Muzea zawsze są wmontowane w plan polityczny. Tak było i w przypadku puławskiej Świątyni Sybilli Izabeli Czartoryskiej, i muzeum w Rapperswilu Władysława Platera czy nawet Muzeum Narodowego w Warszawie lub w Krakowie. Polityka pamięci różni się od prostej manipulacji, bo korzysta z rzetelnych badań historycznych i dokonuje wyborów w obrębie uprawnionych opcji – mówi „Gazecie Wyborczej” Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. Placówka o powierzchni 50 tys. m kw. ma zostać otwarta w 2018 r. w Warszawie, na terenie Cytadeli Warszawskiej, tworząc kompleks z Muzeum X Pawilonu, Muzeum Katyńskim i nowym Muzeum Wojska Polskiego. – W Muzeum Żydowskim w Berlinie jest instalacja dotycząca asymilacji Żydów w Niemczech. Zwiedzający mogą wysłuchać wystąpień różnych intelektualistów i polityków z epoki wypowiadających często sprzeczne opinie na ten temat. I tak wyobrażam sobie nasze muzeum. Nie zamierzam narzucać żadnej jednej oficjalnej wizji. Polska historia jest na to zbyt złożona”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]