Reklama

Ładowanie...

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

03.10.2022
Czyta się kilka minut
27 września – 3 października
S

STAN SPLĄTANY

Już 8 października w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi rozpocznie się 17. Międzynarodowe Triennale Tkaniny. Na wystawie znajdzie się 56 prac spośród ponad czterystu zgłoszonych, w tym tradycyjne gobeliny czy hafty, jak i eksperymentalne instalacje.

STAN SPEKTAKLU

Tego samego dnia w Radomiu startuje 15. Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. W programie m.in. „Zbrodnia z premedytacją” Błażeja Peszka, „Dzienniki”, które dla krakowskiego Teatru Bagatela wyreżyserował Mikołaj Grabowski, oraz „Kosmos” Simul Theatre Koniereni z Tokio w reż. Yasuhiro Akai.

STAN NAPIĘCIA

W finale pierwszej edycji konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza znalazły się trzy sztuki: „Feblik” Małgorzaty Maciejewskiej, „Mama ma szorstkie ręce” Jolanty Fainstein-Pasternak oraz „XYZ” Krzysztofa Szekalskiego. Decyzję kapituły poznamy 13 listopada.

STAN PO STRACIE

Zwyciężczynią Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej została Malina Prześluga. Wyróżniono jej sztukę „Jeszcze tu jesteś”, opowiadającą o żałobie po stracie dziecka. Autorka, jak podkreśliło jury, „stworzyła wymowną fonosferę osamotnienia, która może wybrzmieć zarówno w teatrze żywego planu, jak w słuchowisku czy spektaklu telewizyjnym”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]