Reklama

Ksiądz od cudzoziemców

Ksiądz od cudzoziemców

20.06.2016
Czyta się kilka minut
25 czerwca w Łodzi odbędzie się finał pierwszego konkursu polskiej piosenki dla cudzoziemców. „You can sing it!”, czyli „Dasz radę to zaśpiewać!”. To pomysł ks. Przemysława Szewczyka – znawcy i tłumacza Ojców Kościoła, miłośnika Bliskiego Wschodu.
Ks. Przemysław Szewczyk, w tle ruiny świątyni Amona w Gebel Barkal, Sudan, wrzesień 2014 r. Fot. Marta Rybicka
R

Rozmawiamy wieczorem na plebanii na łódzkim Widzewie. Ksiądz wykonuje małą chałupniczą robótkę, czyli przygotowuje bilety na festiwal. Miejsc na sali widowiskowej Politechniki Łódzkiej jest 300. Ksiądz Szewczyk zamierza wypełnić je wszystkie.

Opowiada z przejęciem, że finaliści bardzo poważnie podeszli do konkursu. Ćwiczą trudne polskie piosenki z grupą wolontariuszy – Polaków. Odbyli warsztaty wokalne, czekają ich próby z muzykami. Te spotkania podczas trenowania piosenek to również okazja do wymiany doświadczeń i rozmów nie tylko o śpiewaniu.

– Nazywam to oswajaniem obcej kultury, bo przecież cudzoziemcy najczęściej pojawiają się w Polsce tylko na chwilę – opowiada ksiądz Szewczyk. Przyjeżdżają głównie na studia, na kilka lat. Niektórzy łapią kontakty, podejmują pracę i zostają. Od tego, w jaki sposób zetkną się z naszą kulturą, naszym językiem i światem, zależy, czy...

11104

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]