Kronika religijna

Stolica Apostolska
 • W przemówieniu przed niedzielną modlitwą “Regina Caeli" Jan Paweł II pozdrowił narody przyjęte do UE (2 maja). “Tylko Europa, która nie usunie, lecz odkryje na nowo swe chrześcijańskie korzenie, może stanąć na wysokości wielkich wyzwań trzeciego tysiąclecia: pokoju, dialogu między kulturami i religiami, ochronie stworzenia" - przypomniał Papież, zawierzając kontynent Bożej Opatrzności.
 • W niedzielę, podczas dnia modlitw o powołania kapłańskie Papież wyświęcił 26 kapłanów. Wśród nich znalazło się 17 Włochów i 9 cudzoziemców, w tym jeden Polak: Paweł Jagiełło. Pozostali pochodzą z Gwinei Równikowej, Hiszpanii, Indii, Madagaskaru, Meksyku, Panamy, Paragwaju i Węgier. “Zostajecie kapłanami w epoce, gdy nawet tu, w Rzymie, silne tendencje kulturowe zdają się sprawiać, że zapomina się o Bogu, przede wszystkim wśród młodzieży i w rodzinach" - powiedział Jan Paweł II. “Jeżeli będziecie pełni Boga, staniecie się autentycznymi apostołami nowej ewangelizacji, albowiem nikt nie może ofiarować tego, czego nie nosi w sercu" - podkreślił Papież.
 • Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego skrytykował żądania hiszpańskich muzułmanów, aby Kościół oddał im do użytku część katedry w Kordobie, utworzoną w byłym meczecie. “Ojciec Święty - powiedział abp Michael Fitzgerald - odwiedził meczet Omajjadów [kiedyś chrześcijańską bazylikę], ale nie prosił o zgodę na odprawienie tam Mszy". Podkreślił też, że katolicka kaplica z Najświętszym Sakramentem nie powinna służyć modlitewnym zgromadzeniom innych religii.
 • Starania, aby dominacja technologii i myślenia pragmatycznego nie prowadziła do zaniedbania wartości duchowych, stanowią główne zadanie współczesnych uniwersytetów - napisał Jan Paweł II w liście do uczestników Kongresu Rektorów Uniwersytetów Europejskich. Kongres zorganizowano w Lublinie w dniach 28-30 kwietnia z okazji przystąpienia Polski do UE.

Kościół w świecie...

 • “Niezależne państwo, którym jest Ukraina, musi posiadać własny zjednoczony Kościół" - powiedział patriarcha Filaret, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, jednej z trzech prawosławnych Cerkwi w tym kraju. Wypowiedź była aluzją do niedawnego apelu kard. Lubomyra Huzara, zwierzchnika ukraińskich grekokatolików, o zjednoczenie czterech tamtejszych Kościołów w jeden Kościół Kijowski.
 • Bartłomiej I, patriarcha ekumeniczny Konstantynopola i honorowy zwierzchnik prawosławia, ekskomunikował abp. Christodoulosa z Greckiego Kościoła Prawosławnego. Wcześniej Święty Synod Cerkwi Greckiej, na czele z metropolitą Aten - wbrew stanowisku Bartłomieja I - wybrał czterech biskupów dla wakujących diecezji w północnej Grecji, które podlegają jurysdykcji Konstantynopola. Podczas wyboru biskupów doszło między hierarchami do ostrej wymiany zdań, a kilku z nich opuściło salę na znak solidarności z patriarchą Bartłomiejem.
 • 41 proc. brazylijskich księży pozostawało w związku uczuciowym z kobietami - wynika z ankiety, przeprowadzonej wśród kapłanów na wniosek tamtejszego Episkopatu. Media od razu poinformowały, że taki procent brazylijskich księży prowadzi aktywne życie seksualne. Tymczasem Episkopat wyjaśnia, że “taką niepokojącą informację wywołała nieścisła interpretacja jednego z pytań ankiety. Pytaniu: »Czy ksiądz jako kapłan znalazł się kiedykolwiek w związku uczuciowym z jakąś kobietą?« - można nadawać różne znaczenia".

... i w Polsce

 • 327. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski - z Unią Europejską w tle (Warszawa, 30 kwietnia - 1 maja). Po raz pierwszy obradami kierował nowy przewodniczący, abp Józef Michalik. Episkopat wystosował list do premiera Irlandii, która przewodniczy w tym półroczu Unii. Biskupi domagają się w nim odwołania do Boga i uwzględnienia roli chrześcijaństwa w projekcie unijnej konstytucji. Dyskutowano też o naszej akcesji: “Okopywanie się jest obce mentalności Kościoła, a wiary nie można zamknąć w zakrystii" - powiedział na konferencji prasowej abp Michalik. Przewodniczący przestrzegł, by nie łudzić Polaków “mirażem przyszłości bez trudności", choć - jak zaznaczył - nie należy się ich bać. Poinformował również, że rozpoczął konsultacje na temat reorganizacji prac Episkopatu. Wkrótce otrzyma wypełnione przez biskupów ankiety i na ich podstawie przygotuje propozycje, które zostaną poddane głosowaniu.
 • Zmiany w Episkopacie. Metropolita wrocławski, abp Marian Gołębiewski, został członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu, a biskup płocki Stanisław Wielgus -nowym współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Biskupi odnowili również skład Komisji na nową, pięcioletnią kadencję (bp Stanisław Wielgus, abp Tadeusz Gocłowski, abp Józef Życiński, Andrzej Suski, Andrzej Dzięga i bp Piotr Libera). Podczas 327. zebrania plenarnego biskupi wybrali również nowych członków Rady Ekonomicznej. Na pięć lat zasiądą w niej: bp Wiktor Skworc, bp Stanisław Napierała i bp Marian Duś. Również na pięcioletnią kadencję wybrano Komisję Rewizyjną, w składzie: bp Kazimierz Nycz, bp Andrzej Dzięga i bp Jan Styrna. Ich zadaniem będzie kontrola budżetu oraz pracy sekretariatu i ekonoma Episkopatu.
 • “Wejściu Polski do UE będzie towarzyszyła modlitwa Kościoła" - zapewnił Prymas Polski podczas uroczystości akcesyjnych na Placu Piłsudskiego w Warszawie (noc z 30 kwietnia na 1 maja). Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier III Rzeczpospolitej, podkreślił: “Przybyliśmy tu, żeby potwierdzić naszą wierność historycznym i chrześcijańskim wartościom".
 • W Polsce wzrasta liczba głęboko wierzących i systematycznie praktykujących - wynika z opracowania “Kościół katolicki na początku trzeciego tysiąclecia w opinii Polaków". Raport zawiera wyniki badań przeprowadzonych w 2002 roku przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Liczba głęboko wierzących wzrosła z 10 proc. (1991 r.) do 19, 8 proc. Rośnie też liczba systematycznie praktykujących: z 52, 4 proc. do prawie 58 proc. Ponad 80 proc. badanych spowiada się przynajmniej raz w roku. Jednocześnie słabnie identyfikacja z nauczaniem moralnym Kościoła, zwłaszcza w sferze życia seksualnego: stosowanie środków antykoncepcyjnych akceptuje 48 proc. badanych, a współżycie przed ślubem - ponad 40 proc. Zdecydowanie niższy stopień akceptacji zyskała zdrada małżeńska (5,1 proc.), aborcja (10,7 proc.) i eutanazja (11,8 proc.). Z badań Instytutu można też wnioskować, że Polacy znają Papieża, ale nie znają własnego biskupa, zaś naganne postawy duchownych nie mają bezpośredniego wpływu na naszą wiarę. Raport potwierdza powszechność przekonania, że bez udziału Kościoła nie byłyby możliwe przemiany ustrojowe w Polsce po 1989 roku. Jednocześnie 67 proc. ankietowanych uważa, że Kościół miesza się do polityki, a 57 proc. - że biskupi i księża nie powinni wypowiadać się na temat polityki rządu.
 • Biskup pomocniczy Tadeusz Werno został administratorem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej (28 kwietnia). Będzie zarządzał diecezją do czasu mianowania przez Papieża nowego biskupa diecezjalnego.
 • Kard. Edward Egan otrzymał tytuł doktora h.c. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (29 kwietnia). 72-letni metropolita Nowego Jorku współpracował z Janem Pawłem II przy tworzeniu ostatecznej wersji Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 19/2004