Reklama

Krok w przeciwną stronę

Krok w przeciwną stronę

05.06.2005
Czyta się kilka minut
W czasach, gdy zachowania osób dochodzących do władzy budzą co najmniej melancholię, szczególnie warto rozglądnąć się za przykładami świadczącymi, że to, co oglądamy na co dzień, nie musi koniecznie stanowić reguły.
K

Kajetan Morawski (1892-1973), którego świadectwo chciałbym dziś przytoczyć, był umiarkowanym, bardzo umiarkowanym konserwatystą. We wczesnej młodości żywił podziw dla Romana Dmowskiego, znanego mu wyłącznie z lektury wczesnych prac publicystycznych i niemal równocześnie entuzjazmował się działalnością Józefa Piłsudskiego. Potem wobec obu zachował szacunek i dystans.

Doskonale wykształcony i świetnie wychowany, już w pierwszych dniach niepodległości wstąpił do tworzącej się dopiero polskiej służby dyplomatycznej. Pracował w niej przez lat 16. Z chwilą objęcia przez Józefa Becka MSZ-u w roku 1934 został, w wieku lat czterdziestu dwóch, przeniesiony na emeryturę. Wybrano go wówczas jednogłośnie prezesem Wielkopolskiej Izby Rolniczej, gdzie wśród ostrych sporów i dyskusji, współpracował z przywódcą miejscowych ludowców nazwiskiem Stanisław Mikołajczyk.

...
4032

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]