Reklama

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

27.05.2019
Czyta się kilka minut
21–27 maja
B

BŁĄD PIERWSZY

Ubiegłotygodniowa nowelizacja kodeksu karnego zawiera kilkadziesiąt wad, nieścisłości i błędów: eksperci z Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego zauważyli m.in., że w jej trakcie złagodzono odpowiedzialność karną za „doprowadzenie małoletniego do lat 15 do obcowania płciowego” (mimo szumnych zapowiedzi zaostrzenia kar dla pedofilów) i zaostrzono sankcje w art. 212, stanowiącym furtkę do ograniczenia wolności słowa.

BŁĄD DRUGI

„Dzięki zbiornikowi retencyjnemu Bieżanów na rzece Serafa mieszkańcy Starego Bieżanowa w Krakowie mogą czuć się bezpieczniej. Zbiornik – wybudowany w pełni ze środków krajowych – szczególnie w tym roku uchronił tereny, które wcześniej były wielokrotnie zalewane” – napisał na Twitterze Mateusz Morawiecki. Premier się pomylił: zbiornik budowano głównie za środki unijne, a kilka godzin po jego wizycie Serafa wylała.

BŁĄD TRZECI

Pomylił się też metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, publikując artykuł naukowy, w którym wykorzystał jako źródło primaaprilisowy dowcip amerykańskiego historyka, Philipa Earla Steele’a, stwarzającego zmyśloną postać spowiednika żony Mieszka I, niejakiego Kpinomira (kapłan ów miał opisać życie erotyczne księcia Piastów z Całusławą, Biustyną, Błogominą, Udowitą, Pieściwoją, Rębichą i Pępichą).

BŁĄD CZWARTY

„To jest sytuacja, która nigdy nie powinna się wydarzyć. Mogę tylko powiedzieć: przepraszam” – powiedział szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk po tym, jak media nagłośniły informację, że kilkanaście razy nie wpisał do oświadczenia majątkowego udziałów w spółce zajmującej się edukacją.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]