Reklama

Kraj na skrzyżowaniu

Kraj na skrzyżowaniu

17.01.2007
Czyta się kilka minut
Przybysze nie mają co szukać tu zamków i pałaców. W centrach tutejszych miast, z Sofią włącznie, nie ma typowych dla Europy starówek z ratuszem, katedrą i kamieniczkami. A przecież Bułgaria to ziemia siedmiu wielkich cywilizacji, choć na pierwszy rzut oka tego nie widać.
Sofia, dawny Dom Partii, obecnie budynek należący do parlamentu /fot. M. Suchowiejko
N

Nie widać, bo wiatry historii w takich miejscach wieją z reguły o wiele silniej i nie zawsze są to wiatry sprzyjające. "Ludzie na skrzyżowaniach nawet wychodków nie stawiają, a nasi przodkowie państwo założyli" - narzeka jeden z bohaterów "Bułgarskiego modelu", sztuki Stanisława Stratijewa. A przecież to tu, na nekropolii w rejonie Warny pochodzącej z 5. tysiąclecia przed Chr. odkryto najstarsze na świecie obrobione przez człowieka ozdoby ze złota. To prawdopodobnie na tych ziemiach kilka tysięcy lat temu doszło do wielkiego potopu, być może właśnie tego biblijnego, gdy wody Morza Śródziemnego wdzierając się do Morza Czarnego, które było wtedy jeziorem położonym poniżej poziomu światowego oceanu, zalały ogromne połacie wybrzeża. Na ziemiach dzisiejszej Bułgarii przez kilka tysięcy lat mieszkali Trakowie, których kultura i mitologia wywarły niemały wpływ na kulturę...

12985

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]