Reklama

Kraj bez państwa

Kraj bez państwa

07.04.2009
Czyta się kilka minut
Prezydent Obama kreśli nową strategię wobec Afganistanu i Pakistanu. Chce skłonić pakistańskie władze do rozprawy z tutejszymi talibami, którzy zasilają ziomków walczących w Afganistanie. Ale na terytoriach plemiennych, gdzie nie sięga władza Islamabadu, ta strategia to tylko pobożne życzenie.
Sikandar, jeden z przywódców z terytoriów plemiennych /fot. Andrzej Meller
W

W okolicy było niespokojnie. Zatrzymałem się w Peszawarze - legendarnym pakistańskim mieście, gdzie w czasie interwencji sowieckiej w sąsiednim Afganistanie wywiady wszystkich krajów regionu, a przede wszystkim KGB i CIA rywalizowały o wpływ na przebieg konfliktu rozgrywającego się tuż obok.

Nie mogłem na razie zrealizować planów. Na tak zwanych terytoriach plemiennych - gdzie często nie sięga już władza pakistańskiego państwa - trwała akurat kolejna operacja armii pakistańskiej przeciw "rebeliantom" (jak brzmi oficjalna wykładnia), którzy swobodnie przechodzili granicę afgańsko-pakistańską.

Dolinę Swat, do której planowałem wjechać, miesiąc wcześniej ostatecznie opanowali talibowie - po krwawych walkach z armią rządową i na mocy porozumienia z rządem w Islamabadzie - i wprowadzili w niej prawo koraniczne. Parę dni wcześniej prezydent USA...

13500

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]