Reklama

Ładowanie...

Kraj bez państwa

07.04.2009
Czyta się kilka minut
Prezydent Obama kreśli nową strategię wobec Afganistanu i Pakistanu. Chce skłonić pakistańskie władze do rozprawy z tutejszymi talibami, którzy zasilają ziomków walczących w Afganistanie. Ale na terytoriach plemiennych, gdzie nie sięga władza Islamabadu, ta strategia to tylko pobożne życzenie.
Sikandar, jeden z przywódców z terytoriów plemiennych /fot. Andrzej Meller
W

W okolicy było niespokojnie. Zatrzymałem się w Peszawarze - legendarnym pakistańskim mieście, gdzie w czasie interwencji sowieckiej w sąsiednim Afganistanie wywiady wszystkich krajów regionu, a przede wszystkim KGB i CIA rywalizowały o wpływ na przebieg konfliktu rozgrywającego się tuż obok.

Nie mogłem na razie zrealizować planów. Na tak zwanych terytoriach plemiennych - gdzie często nie sięga już władza pakistańskiego państwa - trwała akurat kolejna operacja armii pakistańskiej przeciw "rebeliantom" (jak brzmi oficjalna wykładnia), którzy swobodnie przechodzili granicę afgańsko-pakistańską.

Dolinę Swat, do której planowałem wjechać, miesiąc wcześniej ostatecznie opanowali talibowie - po krwawych walkach z armią rządową i na mocy porozumienia z rządem w Islamabadzie - i wprowadzili w niej prawo koraniczne. Parę dni wcześniej prezydent USA...

13500

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]