Reklama

Kosowo to nie precedens

Kosowo to nie precedens

27.07.2010
Czyta się kilka minut
Ostateczny sukces Kosowa i spektakularna porażka Serbii - tak światowe media opisały czwartkowe orzeczenie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. Stosunkiem głosów 10 do 4 Trybunał orzekł, iż deklaracja niepodległości Kosowa uchwalona w lutym 2008 r. nie naruszyła prawa międzynarodowego ani rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1244.
O

Orzeczenie Trybunału zadziwiło chyba tylko Serbów przekonanych, że tę bitwę muszą wygrać. Serbia przegrała, a orzeczenie Hagi de facto przypieczętowało niepodległość najmłodszego państwa na Bałkanach. Podczas gdy prezydent Boris Tadić usiłuje uspokoić serbską opinię publiczną, niezbyt wiarygodnie zapewniając, że kwestia Kosowa nie jest jeszcze zakończona, obywatele młodego kraju świętują i liczą na uznanie przez kolejne państwa. Analitycy ostrzegają, że orzeczenie MTS może się stać precedensem, który chętnie wykorzystają ruchy separatystyczne w innych miejscach świata. Bośniaccy Serbowie już zapowiedzieli, że Republika Serbska na tej samej zasadzie jak Kosowo ma prawo do niepodległości i w razie zmian ustrojowych będzie się na to prawo powoływać.

Jednak orzeczenie Trybunału dotyczy konkretnie Kosowa i zostało uchwalone z uwzględnieniem szczególnych...

1227

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]