Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

04.04.2016
Czyta się kilka minut
29 marca – 3 kwietnia
B

BRZEGI WYSOKIEGO RYZYKA
Premier Beata Szydło otrzymała raport Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, który wskazuje na liczne nieprawidłowości w planie zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. „Przy wydarzeniu o takiej skali i charakterze miejscowość Brzegi nie powinna być brana pod uwagę jako jedna z głównych lokalizacji uroczystości. Miejsce to jest źródłem wysokiego ryzyka dla życia i zdrowia ludzi” – stwierdza raport, wskazując m.in. na infrastrukturę nieprzygotowaną do masowej ewakuacji, brak planu ewakuacyjnego, brak szpitala polowego i mostu ewakuacji powietrznej. Na ujawniony przez TVN24 raport premier Szydło odpowiedziała, że po to są takie analizy, by zorientować się w słabych punktach przygotowań. Poza Brzegami najbardziej realną kandydaturą na miejsce spotkań pielgrzymów z papieżem są krakowskie Błonia. Pielgrzymki Benedykta XVI i Jana Pawła II sprawiły, że to miejsce jest już dobrze „przećwiczone” w przyjmowaniu masowych zgromadzeń. Oznaczać to będzie jednak kilkudniowy paraliż Krakowa.

WIZYTA SOLIDARNOŚCI
Kard. Christoph Schönborn, metropolita Wiednia i przewodniczący Konferencji Episkopatu Austrii, odwiedził w minionym tygodniu obozy dla uchodźców w Iraku. Otwierając 31 marca Europejski Kongres Apostolski Bożego Miłosierdzia, kard. Schönborn skrytykował izolującą się od problemu Europę; mówił także o pomocy, której chrześcijanie w Iraku udzielają muzułmańskim uchodźcom, nazywając ją „konkretnym przykładem przeżywanego miłosierdzia”.

11. ROCZNICA
W minioną sobotę wspominaliśmy zmarłego 2 kwietnia 2005 r. świętego Jana Pawła II. W czuwaniu na placu św. Piotra, któremu przewodniczył Franciszek, wzięło udział 20 tys. wiernych. Wśród pielgrzymów z Polski było 35 bezdomnych – podopiecznych Domu im. św. Ojca Pio z Ełku. Ich pielgrzymkę, podczas której zwiedzą także Asyż i Padwę, współorganizowały ełcki Caritas i Monar.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]