Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

20.03.2016
Czyta się kilka minut
14 – 18 marca
K

KURIA REAGUJE
W parafii Najświętszego Salwatora w Krakowie przerwano rekolekcje dla dzieci, prowadzone przez księdza skazanego za posiadanie pornografii dziecięcej. Księdza na parafię zaprosił tamtejszy proboszcz. „Wytyczne Stolicy Apostolskiej są jasne, ksiądz Andrzej Z. ma całkowity zakaz kontaktów z dziećmi” – mówi ksiądz Robert Nęcek, rzecznik kurii. Decyzja o przerwaniu rekolekcji została podjęta przez kard. Stanisława Dziwisza.

PRYWATNE OPINIE
„Przynależności do KOD nie da się pogodzić z przyjmowaniem komunii świętej. KOD popiera osłabianie państwa polskiego i budowanie na gruzach Polski pewnego rodzaju kondominium rosyjsko-niemiecko-izraelskiego” – powiedział ks. Stanisław Małkowski w rozmowie z portalem Fronda.pl. „To są prywatne opinie, które nie wyrażają stanowiska Kościoła” – zareagował rzecznik kurii archidiecezji warszawskiej, ks. Przemysław Śliwiński.

MOŻNA, NIE TRZEBA
Księża nie są zobowiązani dopuszczać kobiety do obrzędu obmycia stóp podczas mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek – ogłosił kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Jego zdaniem, duchowni mają o tym zdecydować „w zgodzie z własnym sumieniem”. W styczniowym dekrecie „In Missa in Cena Domini” Franciszek uznał, że w obrzędzie wolno brać udział „wszystkim członkom Ludu Bożego”, a nie tylko, jak dotąd, mężczyznom i chłopcom.

POLAK-KATOLIK POMAGA
Według badań CBOS w 2015 r. prawie 80 proc. Polaków starało się pomagać potrzebującym. Wyższe wykształcenie, lepsza pozycja zawodowa i finansowa oraz większe zaangażowanie religijne to cechy sprzyjające angażowaniu się w różne formy dobroczynności. 64 proc. Polaków co najmniej raz w ubiegłym roku przekazało pieniądze na cele dobroczynne, 58 proc. z nas udzieliło pomocy rzeczowej, a co szósty dorosły Polak przynajmniej raz bezinteresownie przeznaczył na cele charytatywne własną pracę.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]