Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

25.01.2016
Czyta się kilka minut
19 - 25 stycznia 2016
N

NIE TYLKO DO PRASY
O komunikacji i miłosierdziu mówił Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. „Warto byłoby – wyraził życzenie – aby także język polityki i dyplomacji dał się zainspirować miłosierdziem (…). Zwracam się szczególnie do tych, którzy mają odpowiedzialność instytucjonalną, polityczną oraz odpowiadają za kształtowanie opinii publicznej aby zawsze czuwali nad sposobem wypowiadania się względem tych, którzy myślą czy działają inaczej, lub nawet tych, którzy mogą się mylić”.

LEDNICA: NOWI OPIEKUNOWIE
Dominikanie z klasztoru w Poznaniu – Wojciech Prus i Maciej Soszyński – zostali nowymi duszpasterzami Ruchu Lednickiego. Decyzję prowincjała Pawła Kozackiego ogłoszono miesiąc po śmierci o. Jana Góry, pomysłodawcy słynnych modlitewnych spotkań młodzieży.

EUROPA PRZECIW PRZEŚLADOWANIOM
Z udziałem szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini odbyła się w Parlamencie Europejskim dyskusja o prześladowaniach chrześcijan i innych mniejszości religijnych dokonywanych w Iraku i Syrii przez tzw. Państwo Islamskie. Do Komisji Europejskiej zaapelowano, aby nazywała je po imieniu: mówiła o ludobójstwie i zbrodniach przeciwko ludzkości, a nie tylko o terroryzmie.

MIĘDZY BUDĄ A KRAKOWEM
Kard. Stanisław Dziwisz otrzymał Wielki Krzyż Orderu Zasługi Węgier, najwyższe odznaczenie tego kraju; o jego nadanie wnioskował premier Viktor Orbán. Krakowski metropolita uznał wyróżnienie za „wyraz wspólnej troski o zachowanie wartości moralnych, jakie znajdują się u fundamentów naszych narodów i całej cywilizacji europejskiej”.

BISKUP: ZAROST IS GOOD
Moda na zapuszczanie bród została usankcjonowana kościelnie – przynajmniej w Wielkiej Brytanii. Anglikański biskup Londynu pochwalił księży, którzy pracując w dzielnicach imigrantów z Indii i Bangladeszu zdecydowali się na dłuższy zarost. Zdaniem bp. Richarda Chartresa, który opublikował właśnie obszerny artykuł na temat historii brody w chrześcijaństwie, może być ona oznaką szacunku dla urodzonych tam, gdzie kojarzy się ze świętością – i w ten sposób ułatwiać szerzenie Słowa Bożego.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]