Reklama

Kościół, Europa, aborcja: nieunikniony spór

Kościół, Europa, aborcja: nieunikniony spór

06.05.2008
Czyta się kilka minut
Kategoryczny sprzeciw Episkopatu Polski wobec rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (z 16 kwietnia 2008) w sprawie depenalizacji i dostępu do tzw. łatwej aborcji oraz wobec skierowanego do państw członkowskich wezwania, by zalegalizowały aborcję tam, gdzie jest ona nielegalna, jest oczywisty i zrozumiały.
S

Stanowisko Kościoła w sprawie aborcji jest znane, tak jak i racje, dla których zabierając głos w tej sprawie, Kościół odwołuje się nie tylko do racji religijnych, lecz i naturalnych, oraz zajmuje pozycję obrońcy dobra społeczeństwa. Wynika to z takiego, a nie innego sposobu pojmowania człowieczeństwa, jego godności i nienaruszalności jego podstawowych praw, w tym prawa do życia. Taka wizja człowieka, wyznawana nie tylko przez wierzących, nie od dziś zderza się z innym sposobem rozumienia tego, kim jest człowiek, z inną oceną wartości życia, ze stawianiem wyżej kategorii "jakości życia" nad samo życie. Ma to ogromne konsekwencje w praktyce - w ocenie dopuszczalności aborcji, eutanazji, traktowaniu osób głęboko upośledzonych itd.

Nie można wykluczyć sytuacji, w której sprzeczna z myśleniem chrześcijańskim wizja życia weźmie w przyszłości górę i zdecyduje o ...

1398

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]