Konstantyńskie déja vu

Do prezydenta, premiera i ministra sprawiedliwości trafił list otwarty postulujący uznanie duchownych za osoby zaufania publicznego. Inicjatorkami listu są posłanki związane ze środowiskiem Radia Maryja. Chcą w ten sposób bronić duchownych przed atakami mediów.

06.02.2007

Czyta się kilka minut

Gdyby parlament zaakceptował tę inicjatywę, oznaczałoby to zrównanie statusu duchownych z funkcjonariuszami publicznymi - sędziami, prokuratorami czy urzędnikami wysokiego szczebla. Osobom takim przysługuje szczególna opieka prawna, w tym ochrona dobrego imienia. Pomówienie kapłana byłoby ścigane z urzędu, a nie - jak dotychczas - z oskarżenia prywatnego. Wymagałoby to znowelizowania przez Ministerstwo Sprawiedliwości artykułu 196 kodeksu karnego dotyczącego przestępstw przeciwko wolności sumienia i wyznania. Rozszerzeniu musiałby także ulec art. 226 dotyczący przestępstw przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego - tak, by znieważenie osoby duchownej znalazło się wśród tzw. czynów zabronionych.

Sygnatariusze listu nie ukrywają, że wpływ na ten pomysł miały ostatnie wypadki wokół mianowania nowego arcybiskupa Warszawy. "Jako ludzie wierzący, członkowie Kościoła Katolickiego w Polsce, stanowczo protestujemy przeciwko nagonce medialnej, jaka miała miejsce w trakcie przygotowania do historycznej zmiany Pasterza Archidiecezji Warszawskiej. Odbieramy ten bezprawny atak przez środki masowego przekazu wrogie Kościołowi jako zamach na jedność i wiarygodność Kościoła w Polsce i chęć zdyskredytowania związanych z narodem osób duchownych" - czytamy w liście, który na swojej stronie internetowej zamieściła eurodeputowana LPR Urszula Krupa. Obok niej pod listem podpisane są m.in. Gertruda Szumska (koło poselskie Dom Ojczysty) i Hanna Wujkowska, doradca ds. rodziny w rządzie premiera Kazimierza Marcinkiewicza.

"Jeśli projekt nowelizacji konkretnych przepisów wpłynie do Sejmu, nasza partia na pewno go poprze" - zapowiedział Robert Strąk, wiceszef klubu LPR. PiS na razie dystansuje się od pomysłu. "Rząd w tej sprawie nie zamierza podjąć żadnych działań, które wykraczają poza uregulowania konkordatu" - zapewniał minister w Kancelarii Premiera Przemysław Gosiewski. Jednoznacznie zareagował natomiast abp Sławoj Leszek Głódź. "Kościół nie potrzebuje ani żadnej ochrony z zewnątrz, ani osłony i przywilejów. Duchowni nie żyją w ogrodzie zoologicznym, tylko w Kościele otwartym, który jest usytuowany w państwie prawa" - powiedział Polskiej Agencji Prasowej.

Czy specjalna prawna ochrona księży przysłużyłaby się Kościołowi? Sobór Watykański II­ ustalił zasady regulujące relacje między Kościołem i państwem. Obie rzeczywistości cieszą się autonomią i niezależnością, powinny współpracować na rzecz dobra wspólnego. Rozdział Kościoła od państwa jest historycznym osiągnięciem. Postulat środowisk Radia Maryja stworzyłby niebezpieczny precedens.

Chrześcijaństwo zostało zalegalizowane przez państwo w IV wieku za czasów cesarza Konstantyna. Z czasem stało się religią państwową - kapłani uzyskali status urzędników cesarskich. Ten alians Kościoła i władzy świeckiej w ciągu wieków przyniósł olbrzymie szkody Kościołowi. Sytuację zmienił dopiero Sobór Watykański II. Świecki audytor soboru, zmarły kilka lat temu prof. Stefan Swieżawski mówił o "końcu epoki konstantyńskiej". "Dzieje Kościoła przynoszą wspaniałe owoce, ale i bardzo tragiczne fakty i procesy. Wielką zasługą Vaticanum II było to, że nareszcie dojrzała atmosfera, żeby te dwa garby z siebie zrzucić - garb państwowości i z nią związany garb ideologizacji" - mówił wybitny historyk filozofii. Paradoksem, najwyraźniej niedostrzeganym przez inicjatorki listu, jest fakt, że to właśnie media w sprawie arcybiskupa Wielgusa wystąpiły w obronie wartości, jaką jest prawdomówność.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 06/2007