Reklama

Koniec gry

Koniec gry

16.05.2007
Czyta się kilka minut
Trybunał Konstytucyjny zakwestionował tak wiele przepisów ustawy o ujawnieniu archiwów PRL-owskiej tajnej policji, że pod znakiem zapytania stanął dziś cały model lustracji oraz - to był drugi filar ustawy - sposobu ujawniania archiwów.
M

Model forsowany ostatnio głównie przez PiS był już trzecim z kolei modelem nieudanym - po pierwszym z 1997 r. (powszechnie postrzeganym jako pełen wad, choć funkcjonującym) oraz drugim, z jesieni ubiegłego roku, który niemal natychmiast zmienił prezydent Lech Kaczyński.

Z sondaży wynika, że większość obywateli obdarza TK zaufaniem jak żadną inną instytucję państwa. Okazało się raz jeszcze, że istnieje instytucja, która wyznacza politykom granice, których nie wolno przekroczyć, i jest ustawa (zasadnicza), którą obywatele naprawdę traktują jako fundament państwa. Jakkolwiek byśmy jednak komentowali wydarzenia ostatniego tygodnia, jakkolwiek byśmy wyważali proporcje czy szukali racji - werdykt nie przybliżył nas do rozwiązania sprawy kluczowej, czyli odpowiedzi na pytanie: co dalej z archiwami Służby Bezpieczeństwa PRL i co dalej z lustracją? Jakie są dalsze...

8889

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]