Reklama

Koniec gry

Koniec gry

16.05.2007
Czyta się kilka minut
Trybunał Konstytucyjny zakwestionował tak wiele przepisów ustawy o ujawnieniu archiwów PRL-owskiej tajnej policji, że pod znakiem zapytania stanął dziś cały model lustracji oraz - to był drugi filar ustawy - sposobu ujawniania archiwów.
M

Model forsowany ostatnio głównie przez PiS był już trzecim z kolei modelem nieudanym - po pierwszym z 1997 r. (powszechnie postrzeganym jako pełen wad, choć funkcjonującym) oraz drugim, z jesieni ubiegłego roku, który niemal natychmiast zmienił prezydent Lech Kaczyński.

Z sondaży wynika, że większość obywateli obdarza TK zaufaniem jak żadną inną instytucję państwa. Okazało się raz jeszcze, że istnieje instytucja, która wyznacza politykom granice, których nie wolno przekroczyć, i jest ustawa (zasadnicza), którą obywatele naprawdę traktują jako fundament państwa. Jakkolwiek byśmy jednak komentowali wydarzenia ostatniego tygodnia, jakkolwiek byśmy wyważali proporcje czy szukali racji - werdykt nie przybliżył nas do rozwiązania sprawy kluczowej, czyli odpowiedzi na pytanie: co dalej z archiwami Służby Bezpieczeństwa PRL i co dalej z lustracją? Jakie są dalsze...

8889

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]