Jak zbadać badania

W czasie pandemii zaufanie do nauki i jej odkryć może być sprawą życia i śmierci. Nadszedł czas, by usprawnić sam proces uprawiania nauki.

Reklama

Jak zbadać badania

Jak zbadać badania

20.04.2021
Czyta się kilka minut
W czasie pandemii zaufanie do nauki i jej odkryć może być sprawą życia i śmierci. Nadszedł czas, by usprawnić sam proces uprawiania nauki.
Mural walijskiego artysty Phlegma, budynek starej elektrowni w Sheffield, 2013 r. DAVID HATFIELD / ALAMY STOCK PHOTO / BEW
H

Hans-Ulrich Wittchen był gwiazdą niemieckiej psychiatrii i psychologii. Jednym z najbardziej znanych i szanowanych specjalistów od zdrowia psychicznego, autorem podręczników dla lekarzy i terapeutów, poradników dla pacjentów oraz artykułów naukowych, które cytowano blisko 70 tys. razy. Ale jego dziedzictwo właśnie się zachwiało.

Dwuletnie śledztwo, które na jego macierzystym Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie przeprowadzono w ­sprawie jednego z jego badań, ujawniło dowody na manipulację i próby zatarcia jej śladów. Dochodzenie skupiło się na badaniu jakości opieki w niemieckich instytucjach zdrowia psychicznego. Kierowany przez prof. Wittchena projekt miał zaowocować planami rozwoju niemieckiej psychiatrii na najbliższe lata. Kosztował podatnika 2,4 mln euro. Według doniesień sygnalistów Wittchen miał naciskać na członków zespołu i zmuszać ich do fabrykowania danych. Komisja...

12026

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]