Reklama

Komisja ds. pedofilii: polityczno-fabularna zbieżność

Komisja ds. pedofilii: polityczno-fabularna zbieżność

27.07.2020
Czyta się kilka minut
F

Film #tylkoniemównikomu będzie trylogią. Skoro druga część ma być w październiku, to kolejna z pewnością przed prezydenckimi wyborami w 2020 r. Zapewne zbieżność polityczno-fabularna jest tutaj całkowicie przypadkowa” – pisał na Twitterze 12 czerwca 2019 r. Błażej Kmieciak, socjolog prawa, do niedawna członek Ordo Iuris, wybrany w ub. tygodniu przez Sejm na przewodniczącego państwowej komisji ds. wyjaśniania przypadków molestowania nieletnich. Tej, której powstanie politycy PiS zapowiedzieli tuż po premierze pierwszego dokumentu Sekielskich.

Trzymając się hasła o zbieżności polityczno-fabularnej, można zadać kilka pytań. Nie tylko o poglądy nowego szefa, który dwa lata temu pisał na Twitterze, że seksualność „to sfera, która u dziecka winna podlegać wychowaniu, a nie edukacji”, lecz także o tryb powołania i zakres działalności komisji.

Jej siedmioosobowy skład jest w dużej mierze z nadania politycznego – trzech członków wybrał Sejm, po jednym – Senat, premier, prezydent i rzecznik praw dziecka.

Trzy najważniejsze cele komisji wymienił Kmieciak podczas konferencji: monitorowanie i sprawdzanie toczących się postępowań, wpis na listę sprawców osób, które komisja uznała za sprawców, oraz działania profilaktyczne i edukacyjne. Wsparcie ma otrzymać także rodzina, bo rodzice – jak mówił ­Kmieciak – są pierwszymi rzecznikami dzieci.

Należałoby dodać: pod warunkiem, że to nie oni krzywdzili. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Anna Goc, fot. Grażyna Makara
Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”. Doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 2012 r. dziennikarka krakowskiej redakcji „Gazety Wyborczej”....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]