Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Kolegialność pod papieżem

Kolegialność pod papieżem

24.09.2018
Czyta się kilka minut
Franciszek wiele mówi o Kościele zdecentralizowanym i nieklerykalnym. W swoim najnowszym dokumencie robi pół kroku w kierunku realizacji tej wizji.
W

Wspólnota biskupia („Episcopalis communio”) – brzmi tytuł konstytucji apostolskiej ogłoszonej 18 września w Watykanie, a podpisanej przez papieża trzy dni wcześniej. Reformuje ona instytucję synodu biskupów i potwierdza dążenie do większej kolegialności – ważne od samego początku obecnego pontyfikatu.

Jak pokazał poprzedzony szerokimi konsultacjami i rozpisany na dwa zgromadzenia Synod o Rodzinie, instytucja synodu zyskuje we współczesnym Kościele na znaczeniu. Konsultacje otwarły bowiem przestrzeń wypowiedzi dla wielu ludzi, którzy dotąd czuli, że ich doświadczenie i rozumienie wiary nie jest przez hierarchię wysłuchiwane. Samo zaś zgromadzenie synodalne stało się miejscem otwartej dyskusji pomiędzy biskupami (debaty o wadze i temperaturze dawno niespotykanej) i inspiracji do zmian w papieskim nauczaniu.

Kto pisze adhortację

Synod o Rodzinie nie był, jak się...

4909

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]