Reklama

Kłopoty z beatyfikacją

Kłopoty z beatyfikacją

13.10.2009
Czyta się kilka minut
Dlaczego Jan Paweł II nie został jeszcze beatyfikowany? Czy procedury przebiegają sprawnie, jak przekonują kościelni decydenci?
Jan Paweł II w drodze na Jasną Górę, Częstochowa, 6 czerwca 1979 r. /fot. Bettmann/Corbis
B

Benedykt XVI mógł ogłosić Jana Pawła II błogosławionym bez drobiazgowego procesu. Prawdopodobnie taka decyzja spotkałaby się z powszechną aprobatą - Karol Wojtyła jeszcze za życia uważany był za świętego. Papież zdecydował jednak, że procedury zostaną zachowane, choć jednocześnie przyspieszył je, dyspensując od wymogu odczekania z rozpoczęciem procesu 5 lat od śmierci kandydata na ołtarze.

Zbieranie świadectw na szczeblu diecezjalnym trwało rekordowo krótko - zaledwie 21 miesięcy. Opracowywanie tzw. Positio o heroiczności cnót (dokumentu dowodzącego świętości Wojtyły) - od kwietnia 2007 do listopada 2008 r. Od tego czasu Positio badała komisja teologów. Jak podały media, przy sprzeciwie dwóch z ośmiu teologów dokument został zatwierdzony dopiero 30 czerwca tego roku i przekazany komisji kardynałów Kongregacji ds. Kanonizacyjnych. Kardynałowie do tej pory...

1689

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]