Reklama

Kino, kawiarnia i spacer

Kino, kawiarnia i spacer

24.07.2007
Czyta się kilka minut
Odwołuję się w tytule do znanej piosenki, by zwrócić uwagę na znaczenie w życiu codziennym tego, co teoretycznie stanowi jedynie codzienne urozmaicenie codzienności. Każdy z nas na coś czeka. Bardzo trudno byłoby wykonywać wszystkie rutynowe czynności, gdybyśmy nie mieli nadziei na szczególne zdarzenia, a tym trudniej, jeżeli mamy w tym zakresie złe doświadczenia, jeżeli spotkał nas wielokrotnie zawód. Jak zwykle, bardzo wiele zależy od temperamentu. Dla urodzonych malkontentów taka sytuacja jest nawet wygodna, bo tylko potwierdza ich przekonanie, że zawsze zdarzy się najgorsza ze wszystkich możliwości. Jednak dla wielu z nas, którzy malkontentami nie jesteśmy, codzienne urozmaicenie codzienności jest jedynym sposobem na utrzymanie się na powierzchni. Naturalnie, mowa tylko o tych - niestety zapewne olbrzymiej większości - którzy nie znajdują ukontentowania w pracy.
J

Jeżeli rutynowe przerywanie rutyny ma mieć sens, to musimy je planować podobnie, jak planujemy wakacje, czyli musimy nie tylko wiedzieć, co nam sprawi przyjemność czy też co pobudzi naszą wyobraźnię, ale powinniśmy także tak sobie organizować tydzień, żeby mieć gwarancję, że sami sobie go nie zepsujemy.

Na pierwszy rzut oka jest to sprzeczność: organizowanie tego, co powinno być nieprzewidziane. A przecież jeżeli wszystko jest przewidziane, to nie ma przyjemności. Ale to jest właśnie nieprawda. Powtórzenie, wielki problem filozofii, dotyczy także życia codziennego. Pamiętamy przecież inżyniera Mamonia, który w "Rejsie" opowiadał, że lubi chodzić tylko na te filmy, które już widział. Można nie tylko nauczyć się tego, ale nawet znajdować przyjemność w powtarzaniu, bo, po pierwsze, nigdy nie powtarza się wycieczki w te same miejsca, gdyż świat zawsze wygląda...

3098

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]