Reklama

Edytorial ks. Adama Bonieckiego: Kilka kroków od domu

21.02.2022
Czyta się kilka minut
Modlimy się za Ciebie, Ukraino. I o mądrą odwagę dla tych, którzy mogą pomóc, by Ciebie przed złym ocalić.
FOT. GRAŻYNA MAKRA
M

Mówi się, że wojna wisi na włosku. Nie u nas, ale tuż za miedzą. Jestem z rocznika tych, którzy pamiętają wojnę. Całą, od początku do końca. Jestem stary i nas, z tego pokolenia, jest już coraz mniej. We wrześniu 1939 r. miałem pięć lat, kiedy wojna się skończyła – jedenaście. Starsi, którzy byli świadomymi świadkami tamtych wydarzeń, którzy walczyli na różnych frontach, w podziemiu, byli ofiarami, ale przeżyli, bohaterowie, świadkowie i ofiary wojny, opisali ją, opowiedzieli, namalowali. Miałem wtedy pięć lat, teraz – wspomnienia.

Najdawniejsze są obrazy. 1 września – słoneczny, gorący dzień. Przed domem na leżakach moja matka, jej bratowa. Za nimi chłodna, gęsta zieleń parku. Są smutne. Rozmawiają o wojnie. Niedawno wyruszył na nią mój ojciec. Myślałem, że zobaczę go w mundurze. Nie zobaczyłem ani nie widziałem, jak wyruszał. Pewnie wczesnym rankiem i nikomu nie przyszło na...

4326

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]