Reklama

Kiedy urodził się Jezus?

Kiedy urodził się Jezus?

21.12.2003
Czyta się kilka minut
Ewangelia dziecięctwa to teksty Mateusza (1,18-25;2,1-23) i Łukasza (1,5-80;2,1-52). Ewangelie synoptyczne mają wspólne źródło (Quelle), w partii obejmującej okres od chrztu w Jordanie do Zmartwychwstania. Natomiast Ewangelie dziecięctwa zawierają sprzeczne informacje; to zapis dwóch niezależnych tradycji wczesnego Kościoła.
W

Według Mateusza (2,1) Jezus urodził się w “Betlejem Judzkim za panowania króla Heroda", czyli najpóźniej przed końcem marca lub początkiem kwietnia 4 roku p.n.e. (śmierć Heroda). Natomiast Łukasz (2,1-2) datuje: “gdy wyszedł dekret od Cezara Augusta, aby spisano wszystek świat, a pierwszy ten spis przeprowadzono, gdy wielkorządcą Syrii był [Publiusz Sulpiciusz] Kwiryniusz", czyli w 6/7 n.e. Wtedy syn Heroda Wielkiego Archelaos - w latach 4 p.n.e.-6/7 n.e. etnarcha Judei - został przez Augusta usunięty z urzędu, Judeę włączono do Imperium i poddano władzy prokuratora (podległego legatowi Syrii), zaś August zarządził spis ludności nowej prowincji (o czym informuje np. zapis w księdze XVIII,1-3 “Starożytności Żydowskich" Józefa Flawiusza). Spis miał na celu ustalenie wysokości podatków płaconych przez mieszkańców Judei na rzecz Cesarstwa. Wcześniej August nie miał powodu ani...

7725

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]