Reklama

Katyń - rana

Katyń - rana

28.09.2007
Czyta się kilka minut
15 września TVN24 wyemitowała debatę Tygodnika Powszechnego i TVN24 o filmie Katyń Andrzeja Wajdy. Z Władysławem Batroszewskim i Andrzejem Wajdą rozmawiali Katarzyna Kolenda-Zaleska i Piotr Mucharski.
K

KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA, PIOTR MUCHARSKI: - "Człowiek z żelaza" powstał błyskawicznie, a na "Katyń" czekaliśmy 17 lat. Dlaczego?

ANDRZEJ WAJDA: - Przez lata, kiedy rozmyślałem o tym filmie, nie mogłem się zdecydować, jaką wybrać drogę. O zbrodni katyńskiej trudno opowiedzieć dlatego, że ci oficerowie nie mieli żadnego wyboru. Gdyby mieli, byłby dramat, pożywka dla fabuły. Ale byli oszukiwani do końca.

Z drugiej strony, było kłamstwo katyńskie. Historia mojego ojca to opowieść o bezwzględnej zbrodni, historia mojej matki to opowieść o kłamstwie - bo matka do końca życia się łudziła, żyła nadzieją. Józef Czapski, z którym miałem szczęście rozmawiać, objechał wszystkie komendantury zarządzające obozami jeńców sowieckich za zgodą gen. Andersa. Wrócił i powiedział, że nie może ich znaleźć. Anders na to: przecież nie żyją. Pamiętam, jak Czapski...

17295

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]