Reklama

Ładowanie...

Katolicyzm bez wątpliwości

04.05.2003
Czyta się kilka minut
Kiedy samo pojęcie prawdy przeżywa deficyt, kiedy w imię wolności niemal wszystkie poglądy uważa się za równie słuszne, pisanie, że zna się prawdę, grozi posądzeniem o fanatyzm. Autorem, który nie baczy na takie koszta, jest George Weigel, a prawda, której chce bronić, wiąże się z tym, czego naucza Kościół katolicki.
N

Nowa książka Weigla, pt. „Prawda katolicyzmu” (angielski tytuł - „The Truth of Catholicism”; nie wiadomo, dlaczego wydawnictwo Znak zatytułowało polskie tłumaczenie „Czym jest katolicyzm?”) może więc w czytelniku budzić zrozumiałą ciekawość. Tym bardziej, że z podtytułu dowiadujemy się, iż autor będzie rozważał dziesięć kontrowersyjnych pytań, które dotyczą dzisiejszego nauczania Kościoła. Weigel pyta np. czy Jezus Chrystus jest jedynym Zbawicielem, czy Kościół ogranicza wolność człowieka i zagraża demokracji, czy katolicka etyka seksualna jest zdartą płytą. Autor monumentalnej biografii Papieża „Świadek nadziei” nie ukrywa, że idzie pod prąd salonowym modom, a nawet niektórym trendom współczesnej teologii, które, jego zdaniem, często „rozmiękczają” katolicyzm. Nie chce bawić się w subtelne rozróżnienia, ani tym bardziej hołdować kompromisom w imię dialogu czy tolerancji....

12569

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]