Reklama

Ładowanie...

Kapitał w mediach

12.10.2003
Czyta się kilka minut
Czy skala zaangażowania kapitału zagranicznego na polskim rynku mediów jest już tak duża (a na dodatek w związku z liberalizacją prawa po wejściu Polski do Unii Europejskiej może się zwiększyć), że krajowym nadawcom grozi zepchnięcie do roli klienta? Czy przeciwnie: zachodnich pieniędzy jest wciąż za mało, a utrzymujące się bariery prawne mogą ostatecznie zniechęcić partnerów, skutkiem zaś niedoinwestowania będzie prowincjalizacja radia i telewizji w Polsce - zastanawia się w ZESZYTACH PRASOZNAWCZYCH (1-2) Ryszard Filas z Ośrodka Badań Prasoznawczych UJ.
P

Polska okazała się zdolna do zbudowania rodzimych struktur medialnych, które dla potentatów z Zachodu mogą być partnerami w biznesie. W tej sytuacji nawet otwarcie rynku po przyjęciu Polski do UE przypuszczalnie nie spowoduje - przynajmniej w przypadku telewizji, a ona jest głównym obiektem zainteresowania - inwazji zachodnich gigantów. Oto bowiem “ mamy silne dwa główne (TVP i TVP2) kanały telewizji publicznej oraz zdolne do obrony dwie grupy stacji komercyjnych Polsatu (Polsat, Polsat2, TV4, Polsat Cyfrowy) i TVN (TVN, TVN Siedem, TVN24 oraz TVN Meteo) i dzielą one łącznie blisko 90 proc. czasu oglądalności; brak dalszych dostępnych częstotliwości na budowę konkurencyjnych stacji naziemnych; odległa jest perspektywa uruchomienia na szerszą skalę cyfrowej telewizji naziemnej; Polacy są za biedni, by płacić (np. 25-30 euro miesięcznie) abonament satelitarnych platform...

3964

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]