Reklama

Ładowanie...

Kapelan ateista

Kapelan ateista

30.08.2021
Czyta się kilka minut
Uniwersytet Harvarda ma nowego szefa kapelanów. Greg Epstein jest ateistą, choć wychował się w tradycji żydowskiej.
UNIWERSYTET HARVARDA / MATERIAŁY PRASOWE
U

Uniwersytet Harvarda, najstarsza i najbardziej prestiżowa uczelnia amerykańska (założona blisko 400 lat temu, by podnieść poziom wiedzy purytańskich duchownych), ma nowego szefa kapelanów. Został nim – wybrany jednogłośnie – 44-letni Greg Epstein, kapelan humanistyczny, autor książki „Dobro bez Boga” (Good Without God). Przez kolejne cztery lata będzie kierował zespołem ponad 40 kapelanów, reprezentujących blisko 20 religii i wyznań.

Nowy koordynator jest ateistą, choć wychował się w tradycji żydowskiej. Od 16 lat pełni funkcję duchowego opiekuna niewierzących studentów, którzy cenią go za otwartość, poczucie humoru i gotowość do rozmów. „Jest coraz więcej ludzi, którzy nie identyfikują się z żadną religią, ale nadal odczuwają potrzebę wsparcia i wyjaśnienia, dlaczego warto być dobrym człowiekiem i co to znaczy prowadzić etyczne życie” – mówi w wywiadzie dla „New York Timesa”, udzielonym tuż po swoim wyborze. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]