Reklama

Ładowanie...

Kapela ze Wsi Warszawa: "Wykorzenienie"

20.02.2005
Czyta się kilka minut
Mottem tej płyty jest cytat z Jamesa Clifforda, reprezentanta postmodernistycznej antropologii kulturowej, znanego choćby z pracy Kłopoty z kulturą - Świat współczesny zamieszkany jest przez ludzi wykorzenionych, których korzenie jednak bolą. Stłoczeni w miastach bez wyrazu, zmieniający je jak samochody w zależności od potrzeb czy wymogów, nie znamy kultury przodków.
G

Gdy świadomość tego braku zaczyna uwierać, zaczynamy szukać - nieśmiało, po omacku. Pierwsze płyty, festiwale, może też kursy: śpiewu, tańca, rękodzieła. Na “Wykorzenieniu" Kapela ze Wsi Warszawa proponuje swój kurs, oryginalną i bezcenną receptę na kulturowe kalectwo mieszczuchów.

Po nagraniu dwóch płyt (“Hopsasa" z 1998 i świetna “Wiosna ludu" z 2002 r.) znamionujących stały rozwój w odnajdywaniu własnej formy dla wykonywania ludowych pieśni, zespół zrobił kolejny krok. To uderza od pierwszych dźwięków, kilkunastosekundowego śpiewu Józefa Lipińskiego. Jest w tej muzyce ekstatyczna pierwotna siła, zatracenie, trans (termin podstawowy, wartość wręcz nadrzędna), dzika energia - skrzypiec, wiolonczeli, liry korbowej, bębna, barabanu, cymbałów, mocnych kobiecych głosów. Sześciu muzyków gna w szaleńczej podróży: na Mazowsze, Suwalszczyznę, do Puszczy...

2319

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]