Reklama

Kamienie milowe w najnowszej historii Wrocławia

Kamienie milowe w najnowszej historii Wrocławia

22.06.2020
Czyta się kilka minut
6

6 LUTEGO 1990 Rozpoczyna nadawanie PTV Echo – pierwsza niepaństwowa telewizja nie tylko w Polsce, ale i w pozostałych krajach ­bloku wschodniego.

MAJ 1990 Pierwsze wolne wybory ­samorządowe. Powstaje Rada Miejska, a jej przewodniczącym zostaje prof. Stanisław Miękisz. Na prezydenta Rada wybiera Bogdana Zdrojewskiego. Jedną z pierwszych decyzji Rady jest przywrócenie historycznego herbu Wrocławia, który ma symbolizować niemiecką przeszłość miasta.

1995 Europejskie Spotkanie ­Młodych Chrześcijan z Taizé.

1995-97 Remont wrocławskiego Rynku.

1996 Renata Mauer-Różańska (Śląsk Wrocław), strzelczyni, zdobywa złoty i brązowy medal na igrzyskach w Atlancie. 4 lata później w Sydney dorzuca kolejne złoto.

1996 Początek działania Wrocławskiego Parku Technologicznego. Założyły go Urząd Miejski Wrocławia, Dolnośląska Izba Gospodarcza oraz Fundacja Rozwoju Politechniki Wrocławskiej. Wrocław jest dziś w czołówce miast z największą liczbą start-upów w Polsce.

1997 46. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Do miasta przybywają ­delegaci z aż 86 państw, a w mszy z udziałem papieża bierze udział kilkaset tysięcy pielgrzymów.

LIPIEC-SIERPIEŃ 1997 Powódź tysiąclecia. Nakładają się na siebie dwie fale powodziowe – z Odry i Widawy. Pod wodą znajduje się 40 proc. powierzchni miasta. Ginie 56 osób, a szkody materialne wynoszą 3,5 mld dolarów.

LISTOPAD 2002 Rafał Dutkiewicz pierwszym prezydentem Wrocławia wybranym w wyborach powszechnych. Wcześniej, we wrześniu 2001 r., następcą Bogdana Zdrojewskiego zostaje Stanisław Huskowski.

2007-12 Budowa Sky Tower (51 kondygnacji, ponad 200 m wysokości).

2012 Piłkarskie mistrzostwa Europy. We Wrocławiu oprócz Polaków grają Czesi, Grecy i Rosjanie. Przed zawodami powstają w mieście nowy stadion, lotnisko oraz autostradowa obwodnica. Zmodernizowany zostaje także dworzec kolejowy.

2012 Piłkarze Śląska po raz drugi w historii (wcześniej w 1977 r.) zostają mistrzami Polski.

2014 Miasto współorganizuje mistrzostwa świata w siatkówce.

2016 Wrocław Europejską Stolicą Kultury. Dwa tysiące wydarzeń i 5,2 mln uczestników. Pod szyldem ESK wydano siedemdziesiąt publikacji. W projekty angażuje się ponad 170 tys. osób.

2017 The World Games. Światowe Igrzyska Sportowe z udziałem ponad 3 tys. uczestników.

GRUDZIEŃ 2019 Nagroda Nobla dla Olgi ­Tokarczuk. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]