Już tu jest!

W Balicach samolot Franciszka kołował w pobliżu wojskowego szpitala polowego. Swój własny, najważniejszy szpital polowy – pozbawiony lęków, otwarty Kościół katolicki – papież będzie teraz, przez kilka dni, budował w Polsce.

27.07.2016

Czyta się kilka minut

 / Fot. Lukasz Kalinowski / East News
/ Fot. Lukasz Kalinowski / East News

Z pozoru było tak jak zawsze: samolot Alitalii, żółto-białe i biało-czerwone flagi, stroje krakowskie i góralskie, religijne piosenki i rozentuzjazmowany spiker („machamy, pozdrawiamy Ojca Świętego”, „witamy go na krakowskiej, polskiej ziemi”). A także politycy – w typowy dla siebie nerwowy sposób ustawiający się w rządku przed spotkaniem z papieżem…

Ale kiedy kilka minut przed czwartą po południu w porcie lotniczym w Krakowie-Balicach wylądował samolot z Franciszkiem na pokładzie, zaczęło się coś więcej niż „tylko” kolejna pielgrzymka. Dla wielu Polaków będzie to bowiem pierwsze bezpośrednie spotkanie z Kościołem katolickim Franciszka. Innymi słowy: z Kościołem otwartym, niebojącym się świata i chcącym stawić czoło jego nowym niebezpieczeństwom. Kościołem dla wszystkich.

Na kilka dni, na szczęście, zapomnimy o politykach.

Będzie „raban” w Krakowie

Ceremonia powitania na lotnisku w Balicach – z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło oraz metropolity Krakowa kard. Stanisława Dziwisza – trwała kilkanaście minut. Po wysłuchaniu hymnów Watykanu i Polski, Franciszek przywitał się z polskimi VIP-ami, po czym, nie zwlekając, wsiadł do swojej „limuzyny” – granatowego volkswagena polo.

W ten sposób – bez wielkiej pompy, za to dla wielu polskich katolików z ogromnymi oczekiwaniami – rozpoczęła się 13. zagraniczna pielgrzymka Franciszka. Do 31 lipca będzie on w Krakowie przewodniczyć 31. Światowym Dniom Młodzieży. Na Jasnej Górze odprawi mszę św. z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, odwiedzi też b. obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

W tej chwili Franciszek jest w drodze na Wawel, gdzie za kilkanaście minut, m.in. z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, odbędzie się ceremonia oficjalnego powitania. Papież wygłosi wtedy pierwsze przemówienie. Czy od tego przemówienia rozpocznie się Franciszkowy „raban” – w Kościele, wśród polityków, wśród wszystkich nas?

O godz. 18.30, bez udziału prasy, Franciszek spotka się z polskimi biskupami. Wcześniej pomodli się przy relikwiach św. Stanisława. W mieście młodzi z całego świata czekają już jednak na wieczór – i spodziewaną wtedy pierwszą „rozmowę” z okna papieskiego w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej. 

Z okna, w którym jeszcze dziś rano umieszczony był wizerunek Jana Pawła II.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej