Reklama

Jeszcze jedna lekcja

Jeszcze jedna lekcja

18.04.2004
Czyta się kilka minut
Na marginesie zawirowań politycznych dzieją się rzeczy bezdyskusyjnie ważniejsze: te, od których zależy poziom egzystencji obywateli. Co chwila nowy paradoks, pokazujący, jak intencje niewątpliwie chwalebne skutkują zupełnie inaczej niż miały skutkować, przynosząc patologie zamiast oczekiwanego pożytku. I, co najgorsze, nie da się stąd wysnuć wniosków na tyle pouczających, żeby na przyszłość nie powtarzać dawnych błędów.
J

Jedna z ostatnich interwencji rzecznika praw obywatelskich odnosi się znowu do mechanizmu opartego na zasadzie, że bardziej zagrożonym należy się większe współczucie przetłumaczone na większą pomoc. Zdawałoby się: cóż bardziej sprawiedliwego? A jak to wygląda tym razem, w odniesieniu do ustawy przyznającej większy zasiłek osobom samotnie wychowującym swoje dzieci? Wygląda tak, że prof. Zoll zmuszony był zaskarżyć zapisy ustawy jako rodzące w praktyce skutki fatalne: z jednej strony krzywdzącą nierówność ludzi potrzebujących tej samej pomocy, z drugiej - zjawiska patologiczne o coraz szerszym zasięgu.

Tak myśleli ustawodawcy: samotnej matce jest ciężej niż rodzinie. I tej, którą ojciec dziecka porzucił od razu na wiadomość, że ojcem zostanie, i tej, która zostając matką z chwilowej nieodpowiedzialności, podjęła jednak heroiczną decyzję nieszukania ucieczki w...

3384

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]