Jedno zdjęcie

Po śmierci Papieża otrzymałem kilka listów od przyjaciół z Izraela z wyrazami głębokiego poruszenia i żalu. Dr Ignacy Feldblum z Hajfy, absolwent Gimnazjum Hebrajskiego, które istniało przed wojną w Krakowie przy ul. Brzozowej, napisał: “Jeden człowiek odszedł, a cała ludzkość stała się biedniejsza. Jan Paweł II modlił się przed Ścianą Płaczu w Jerozolimie, zwiedził Yad Vashem, uznał nas za »swoich starszych braci«, zasiadł w rzymskiej synagodze, wspomagał tutejszych ubogich. Był Wielkim Człowiekiem, godnym następcą św. Piotra, wzorem dla chrześcijaństwa - Wspaniałym Przywódcą. Kochał wszystkich - i my Go kochamy!".

W Rzymie mieszka Jerzy Kluger, żydowski kolega i sąsiad Papieża z Wadowic, który kiedyś przyprowadził do Jana Pawła II dwójkę przyjaciół z Kalifornii: Leopolda i Ludmiłę Page (Pfefferberg). Oboje państwo Page pochodzą z Krakowa. Leopold był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego i oficerem Wojska Polskiego; jedynym żydowskiego pochodzenia, który uczestniczył w Poczcie Sztandarowym podczas uroczystości 20-lecia odzyskania niepodległości w 1938 r. Oboje przeżyli koszmar Holokaustu, w tym getto w Krakowie i obóz w Płaszowie. Uratowani przez Oskara Schindlera, będąc na jego słynnej liście, zostali uwolnieni w podobozie Gross-Rosen - Brynicach na Morawach, dokąd Schindler przeniósł fabrykę razem z tysiącem krakowskich Żydów z ul. Lipowej 4 na Zabłociu. Leopold Page po emigracji do USA otworzył w 1950 r. sklep z galanterią skórzaną w Beverly Hills w Los Angeles. Opowiadał przez 30 lat słynnym klientom o swoim i swojej żony wybawicielu, Oskarze Schindlerze. Dopiero w 1980 r. udało im się przekonać jednego z nich, australijskiego pisarza Thomasa Keneally’ego, do opisania historii mówiącej o uratowaniu tysiąca ludzi z piekła Holokaustu. Książka ukazała się dwa lata później w Wielkiej Brytanii jako “Arka Schindlera", a w USA jako “Lista Schindlera". Potem Leopold Page namówił Stevena Spielberga do nakręcenia na jej podstawie filmu, do czego doszło w 1993 r.

Zdjęcie ze spotkania państwa Page z Papieżem znajduje się na wystawie “Rola Oskara Schindlera w ratowaniu krakowskich Żydów" (Synagoga Kupa przy ul. Miodowej 27 na krakowskim Kazimierzu).

ALEKSANDER SKOTNICKI (Kraków)

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 18/2005