Reklama

Jak to robią w Bamako

Jak to robią w Bamako

w cyklu STRONA ŚWIATA
28.05.2021
Czyta się kilka minut
Po raz drugi w ciągu niespełna roku wojsko przejęło władzę w Mali. Zamachy stanu, zmora afrykańskich państw, znów zdają się wracać do mody.
Malijska policja patroluje ulice stolicy kraju Bamako, gdzie robotnicy zbierają się, by protestować przeciwko aresztowaniu prezydenta i premiera przez wojsko. 25 maja 2021 r. / FOT. AP/Associated Press/East News
S

Stutysięczne miasto Kati, leżące kilkanaście kilometrów na północ od stolicy kraju, Bamako, jest miejscem, w którym dokonują się detronizacje i intronizacje większości miejscowych przywódców. Kati nie jest starożytną stolicą ani choćby miejscem jakiejś zwycięskiej bitwy, które mogłyby uchodzić za symbolem wspaniałej przeszłości 20-milionowego Mali, przed wiekami potężnego imperium, a dziś jednego z najuboższych krajów świata. Wyjątkowe znaczenie Kati bierze się z tego, że znajduje się w nim najważniejszy garnizon wojskowy i kwatera najważniejszych w kraju dowódców, z których wielu uważa, że poradziliby sobie z rządzeniem krajem znaczenie lepiej niż cywile i bardziej niż oni nadają się na prezydentów.

Kiedy w poniedziałkowy wieczór na ulicach Bamako pojawiły się wozy pancerne i czołgi, a po mieście rozeszły wieści, że pod wojskową eskortą prezydent i premier wyjechali ze...

12329

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]