Reklama

Jak owce między wilki

16.03.2010
Czyta się kilka minut
W 2009 r. w 16 krajach na czterech kontynentach zginęło 37 osób zaangażowanych w działalność duszpasterską: 30 księży diecezjalnych i zakonnych, 2 seminarzystów, 2 siostry zakonne i 3 świeckich.
O

Ogłaszając pod koniec roku wykaz zamordowanych ludzi Kościoła, watykańska agencja misyjna FIDES zwróciła uwagę, że tegoroczna liczba jest najwyższa od 10 lat. Kto odnajdzie tę lakoniczną informację w KAI, będzie mógł ją uzupełnić w materiałach na stronach FIDES lekturą zwięzłych informacji o każdej z tych 37 osób. Tu mamy cyfry, tam 37 historii życia konkretnych ludzi, którzy swoje zaangażowanie przypłacili śmiercią.

Przy okazji agencja FIDES przypomniała, że w latach 1980-89 na świecie zginęło łącznie 115 misjonarzy - mężczyzn i kobiet. Liczba ta jest prawdopodobnie wyższa, gdyż dokładnych badań i statystyk nie prowadzono. W następnej dekadzie (1990-2000) zginęło do 604 misjonarzy; na wzrost liczby zabitych złożyło się szereg czynników, przede wszystkim wojna domowa w Rwandzie, gdzie w pierwszym półroczu 1994 roku zginęło co najmniej 248 duchownych i sióstr...

3742

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]