Reklama

Jak owce między wilki

Jak owce między wilki

16.03.2010
Czyta się kilka minut
W 2009 r. w 16 krajach na czterech kontynentach zginęło 37 osób zaangażowanych w działalność duszpasterską: 30 księży diecezjalnych i zakonnych, 2 seminarzystów, 2 siostry zakonne i 3 świeckich.
O

Ogłaszając pod koniec roku wykaz zamordowanych ludzi Kościoła, watykańska agencja misyjna FIDES zwróciła uwagę, że tegoroczna liczba jest najwyższa od 10 lat. Kto odnajdzie tę lakoniczną informację w KAI, będzie mógł ją uzupełnić w materiałach na stronach FIDES lekturą zwięzłych informacji o każdej z tych 37 osób. Tu mamy cyfry, tam 37 historii życia konkretnych ludzi, którzy swoje zaangażowanie przypłacili śmiercią.

Przy okazji agencja FIDES przypomniała, że w latach 1980-89 na świecie zginęło łącznie 115 misjonarzy - mężczyzn i kobiet. Liczba ta jest prawdopodobnie wyższa, gdyż dokładnych badań i statystyk nie prowadzono. W następnej dekadzie (1990-2000) zginęło do 604 misjonarzy; na wzrost liczby zabitych złożyło się szereg czynników, przede wszystkim wojna domowa w Rwandzie, gdzie w pierwszym półroczu 1994 roku zginęło co najmniej 248 duchownych i sióstr...

3742

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]