Ładowanie...
Jak doktrynę przedstawiać światu
Jak doktrynę przedstawiać światu
Został nim ks. Armando Matteo – znany we Włoszech autor książek z pogranicza teologii i socjologii religii o problemach z międzypokoleniowym przekazem wiary oraz rozejściu się dróg Kościoła i społeczeństwa. Opisywał w nich m.in. dwie najmłodsze „generacje niewierzących”, które przestały utożsamiać się z chrześcijaństwem. Pokolenie ich rodziców, a nawet dziadków, beneficjenci powojennego dobrobytu i sukcesów medycyny, odłożyło do lamusa pojęcia, na których tradycyjnie budowana była religijna narracja (wierność, dojrzałość, cierpienie, śmierć). Więź z Kościołem tracą tak mężczyźni, jak i kobiety – dotąd najważniejsze ogniwo przekazu wiary. A w nauczaniu wciąż dominują przestarzałe i nieskuteczne kategorie „religii pociechy”.
Nominacja ks. Mattea zdaje się zapowiadać, że Kongregacja Nauki Wiary, dotąd kojarzona z obroną doktryny, zaczyna szukać nowych dróg dotarcia z nią do współczesnego świata. ©℗
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]